Za kapłanów

Podczas Mszy Krzyżma Świętego Jan Paweł II przypomniał o znaczeniu sakramentu pokuty. Papież rozważał też wezwanie "ty jesteś kapłanem na wieki", wypowiadane w czasie święceń kapłańskich i przypominane w Wielki Czwartek. Zgodnie z przewidywaniami, Papież nie odprawiał porannej Mszy Krzyżma Świętego. Liturgię celebrował kard. Dario Castrillon Hoyos, prefekt Kongregacji Duchowieństwa, a Ojciec Święt

Podczas Mszy Krzyżma Świętego Jan Paweł II przypomniał o znaczeniu sakramentu pokuty. Papież rozważał też wezwanie "ty jesteś kapłanem na wieki", wypowiadane w czasie święceń kapłańskich i przypominane w Wielki Czwartek.

Zgodnie z przewidywaniami, Papież nie odprawiał porannej Mszy Krzyżma Świętego. Liturgię celebrował kard. Dario Castrillon Hoyos, prefekt Kongregacji Duchowieństwa, a Ojciec Święty - po odnowieniu przez obecnych przyrzeczeń kapłańskich - wygłosił homilię i poświęcił oleje święte.

- Jeżeli każdy ochrzczony ma udział w królewskim i proroczym kapłaństwie, kapłani powołani są do dzielenia Bożej ofiary w sposób szczególny. Wezwani są do przeżywania jej na służbie powszechnemu kapłaństwu wiernych. Święcenia są tedy sakramentem, dzięki któremu misja powierzona przez Nauczyciela swym apostołom nie przestaje być sprawowana w Kościele aż do skończenia czasów: jest zatem sakramentem posługi apostolskiej, która obejmuje stopnie biskupstwa, kapłaństwa i diakonatu - przypomniał Papież.

Nawiązując do dzisiejszej pamiątki ustanowienia kapłaństwa powiedział: "W Wielki Czwartek Jezus uczynił nas szafarzami swej sakramentalnej obecności wśród ludzi. Złożył w nasze ręce swe przebaczenie i miłosierdzie i uczynił dla nas dar ze swego Kapłaństwa na zawsze. Tu es sacerdos in aeternum! Słyszymy w sercu echo tego wezwania, które pozwala nam zrozumieć, jak nasze życie związane jest nierozerwalnie z Jego życiem. Na zawsze!"

Następnie Ojciec Święty przypomniał znaczenie sakramentu Pokuty. - Dziękując za ten tajemniczy dar nie możemy nie wyznać naszej niewierności. W Liście, jaki jak co roku skierowałem do kapłanów z tej szczególnej okazji, przypomniałem, że "my wszyscy - świadomi ludzkiej słabości, ale ufni w uzdrawiającą moc Bożej łaski - jesteśmy wezwani do przyjmowania mysterium Crucis i pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości" (n. 11). Nie zapominajmy, drodzy Bracia, o wartości i znaczeniu sakramentu Pokuty w naszym życiu. Jest on głęboko związany z Eucharystią i czyni z nas szafarzy Bożego miłosierdzia. Jeżeli uciekać się będziemy do tego źródła przebaczenia i pojednania, będziemy autentycznymi sługami Chrystusami i będziemy mogli promieniować wokół nas Jego pokojem i miłością - mówił Ojciec Święty.

Jan Paweł II wspomniał wszystkich, którzy przyczynili się do powołania każdego kapłana, poczynając od rodziców, a także "licznych wiernych świeckich, którzy prowadzili nas do kapłaństwa i nadal są nam bliscy w posłudze pasterskiej".

Następnie zachęcił do modlitwy w intencji kapłanów, w sposób szczególny tych, którym przyszło pracować pośród rozlicznych trudności lub którzy znoszą prześladowania, zwłaszcza za tych, którzy krwią przepłacili swą wierność Chrystusowi". - Módlmy się na naszych współbraci, którzy nie dotrzymali zobowiązań podjętych wraz ze święceniami kapłańskimi albo przeżywają trudny okres i kryzys. Wybierając nas do tak podniosłej misji Chrystus nie odmawia nam nigdy łaski i radości pójścia za Nim, na górę Tabor, jak i na drogę Krzyża - zakończył Jan Paweł II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Piątek
noc
18°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
21°C Piątek
wieczór
wiecej »