Nowy biskup siedlecki przyjął sakrę

![][1]Podczas uroczystej Eucharystii w bazylice św. Piotra 20 maja w Watykanie, sakrę biskupią przyjął ks. Zbigniew Kiernikowski , mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem siedleckim. Uroczystościom przewodniczył watykański Sekretarz Stanu, kardynał Angelo Sodano, a współkonsekratorami byli metropolita gnieźnie [1]: zdjecia/kiernikowski1.gif (bp Zbigniew Kiernikowski)

Podczas uroczystej Eucharystii w bazylice św. Piotra 20 maja w Watykanie, sakrę biskupią przyjął ks. Zbigniew Kiernikowski , mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem siedleckim. Uroczystościom przewodniczył watykański Sekretarz Stanu, kardynał Angelo Sodano, a współkonsekratorami byli metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński i biskup senior siedlecki Jan Mazur.

Jan Paweł II mianował 28 marca br. ks. Zbigniewa Kiernikowskiego, rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, biskupem diecezji siedleckiej. 53-letni biskup-nominat pochodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej i jest biblistą. Znany jest także jako postulator watykańskiego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Kiernikowski jest kapłanem od ponad 30 lat - święcenia kapłańskie przyjął w 1971 roku po ukończeniu Wyższego Serminarium Duchownego w Gnieźnie. Zanim wstąpił do seminarium przez dwa lata studiował na Politechnice Poznańskiej. Po święceniach kapłańskich studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1972-1976).W latach 1982-1986 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Od 1987 wykłada teologię biblijną i misjologię na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie a od 1990 teologię biblijną i etykę na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie - Angelicum. W listopadzie 1999 roku ks. Kiernikowski prowadził doroczne rekolekcje dla polskich biskupów na Jasnej Górze. Motywem przewodnim zaproponowanych przez niego rozważań był 12. rozdział Listu do Rzymian oraz miejsce pasterzy we wspólnocie.W Polsce ks. Kiernikowski znany jest także jako autor cieszącej się dużym zainteresowaniem czytelników książki pt. "Dwoje jednym ciałem w Chrystusie. O chrześcijańskim małżeństwie i rodzinie jako sakramencie zbawienia ". Od kilkunastu lat łączy pracę naukowo-dydaktyczną z urzędem Rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Jako znawca zagadnień biblijnych zauważa potrzebę "teologii żywej", będącej na usługach wiary i duszpasterstwa. W swoich pracach umiejętnie i skutecznie łączy podejście naukowe z życiowo-praktycznym. Wielokrotnie powtarza, że tylko wtedy, kiedy Biblia odczytywana jest w perspektywie konkretnych ludzkich doświadczeń, kiedy odpowiada na pytania i problem współczesności, staje się prawdziwie "pokarmem duchowym wszystkich chrześcijan". Biskup nominat związany jest z Ruchem Światło-Życie i Drogą Neokatechumenalną.

- Moim zawołaniem biskupim jest posłuszeństwo Ewangelii - Eucharystia, powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim. Dodał, że są to dwa elementy programu ważnego w jego życiu. - Pragnę, by to doświadczenie posłuszeństwa Dobrej Nowinie, które w moim życiu chrześcijańskim i kapłańskim odegrało bardzo znamienną, głęboką i formacyjną rolę, było nadal odniesieniem w moim posługiwaniu biskupim, powiedział biskup-nominat.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
25°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
18°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
wiecej »