Rząd porozumiał się z Episkopatem w sprawie ustawy o wolontariacie. Dzięki autopoprawce do projektu także kościelne osoby prawne będą mogły korzystać z dotacji ze środków publicznych. Rządowo-kościelny zespół wypracował rozwiązanie, które rząd przyjął jako autopoprawkę do swojego projektu ustawy - poinformował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera. Obecnie projekt trafi
Rząd porozumiał się z Episkopatem w sprawie ustawy o wolontariacie. Dzięki autopoprawce do projektu także kościelne osoby prawne będą mogły korzystać z dotacji ze środków publicznych. Rządowo-kościelny zespół wypracował rozwiązanie, które rząd przyjął jako autopoprawkę do swojego projektu ustawy - poinformował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera. Obecnie projekt trafił pod obrady Sejmu.
Ustawa o wolontariacie wprowadza pojęcie "organizacji pożytku publicznego". Organizacje, które zostaną zakwalifikowane do tej grupy będą korzystały z licznych zwolnień fiskalnych, m.in. dotyczących podatków (osobowego od osób prawnych, od nieruchomości, od czynności cywilno-prawnych), a także zwolnienia z opłaty skarbowej, sądowej, należności celnych itp.
W pierwotnym projekcie z dobrodziejstw tych mogły korzystać organizacje prowadzące tylko i wyłącznie działalność społeczną, w tym np. kościelna Caritas czy niektóre zakony w całości oddane pracy charytatywnej. Dotychczasowy projekt wykluczał jednak te organizacje kościelne, które - oprócz społecznej - prowadzą także działalność związaną z kultem. W autopoprawce rząd zgodził się na ustępstwa, wolontariusze pracujący dla organizacji kościelnych będą mogli korzystać z dobrodziejstw ustawy, ale tylko w zakresie działalności charytatywnej. Bp Libera podkreślił, że osiągnięcie kompromisu było możliwie dzięki żmudnej pracy rządowo-Kościelnego zespołu, na czele którego stał minister pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner i on. Bp Libera dodał, że przyjęte rozwiązanie nie dyskryminuje podmiotów kościelnych, ale także nie daje im przywilejów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.