Amazonia wciąż pozostaje regionem misji ewangelizacyjnej i przedmiotem szczególnej troski brazylijskich chrześcijan.
Problem braku misjonarzy i misjonarek w Amazonii był jednym z najważniejszych punktów dyskutowanych na ostatnim spotkaniu episkopatu Brazylii.
W ostatnich latach episkopat kieruje swoją troskę na ten region kraju, który nadal pozostaje terenem misyjnym, a także wymagającym głębokich reform politycznych dla zagwarantowania sprawiedliwości i pokoju społecznego.
Podczas posiedzenia kard. Cláudio Hummes, przewodniczący Komisji Episkopatu Brazylii ds. Amazonii, przedstawił raport o sytuacji tego regionu Brazylii. Purpurat mówił z troską o naglącej potrzebie zwiększenia liczby misjonarzy i misjonarek w Amazonii. „To jest rzeczywistość, o której słyszałem bezpośrednio od biskupów posługujących w różnych częściach Amazonii. Potrzebujemy więcej misjonarzy i misjonarek. Nawet jeżeli diecezje są bardzo odważne w swojej działalności, to jednak potrzebujemy misjonarzy” – podkreślił kard. Hummes.
Drugą kwestią, którą z niepokojem dyskutowali biskupi, jest projekt zmiany obowiązującego artykułu konstytucyjnego nakładającego na prokuratorów wszystkich szczebli podjęcie z urzędu procesu śledczego w przypadkach denuncjacji korupcji, używania przez polityków pieniędzy społecznych do celów partykularnych czy też występowania takich nadużyć przy wyborach. Episkopat wyraża zaniepokojenie o aktualny stan moralny społeczeństwa i zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania kompetencji prokuratorów. Uczestnicy zebrana zadecydowali o przygotowaniu specjalnego dokumentu, który zostanie przesłany do prezydenta, parlamentu i sądu najwyższego.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.