Kościół przybliża społeczeństwu rzeczywistość misyjną i ekologiczną, a także trudności, na jakie napotykają ludy tubylcze.
Brazylia przygotowuje się do synodu o Amazonii. Kościół przybliża społeczeństwu rzeczywistość misyjną i ekologiczną, a także trudności, na jakie napotykają ludy tubylcze w związku z coraz bardziej agresywnym agrobiznesem. Organizowane są spotkania i kursy duszpasterskie dla wspólnot kościelnych, aby pogłębić świadomość misyjną oraz wziąć w obronę amazońskie ludy tubylcze.
Zdzisław Malczewski TChr – Brazylia
Terytorium brazylijskiej Amazonii posiada bardzo bogatą historię działalności misyjnej. Kościelna sieć pan-Amazonii pragnie dowartościować i jeszcze bardziej wzmocnić ducha misyjnego w różnorodnej rzeczywistości tego regionu kraju.
Aktualnie Kościół w posłudze ewangelizacyjnej wśród ludów tubylczych podejmuje nowe i wielkie wyzwania, jakie stawia przed tamtejszymi społecznościami agrobiznes, przyczyniający się do tego, że Indianie tracą swoje ziemie. Populacja miast wzrasta bez odpowiednio przygotowanej struktury architektonicznej oraz zaplecza gwarantującego jakość życia nowych mieszkańców. Te i inne nowe wyzwania społeczne stawiają przed Kościołem potrzebę prowadzenia stałej formacji dla liderów tamtejszych wspólnot lokalnych. Przygotowania do Synodu dla Amazonii w poszczególnych diecezjach tamtego regionu stają się odpowiedzią na apel papieża Franciszka aby „troszczyć się o nasz wspólny dom”.
Ludowi Bożemu w Amazonii Kościół pomaga w pogłębianiu i przeżywaniu wiary, w organizacji odpowiedzialnego życia wspólnotowego i dochowaniu wierności misji, jaką Bóg Stwórca powierzył człowiekowi. Amazonia pozostaje nadal obszarem misyjnym, gdzie ewangelizatorzy z coraz większą świadomością łączą budowanie Królestwa Bożego z promocją jakości życia.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.