Adam Bielecki i Artur Małek musieli zawrócić 200 metrów przed szczytem Broad Peaka (8047 m.n.p.m.).
Próba była bardzo odważna, bo wierzchołek atakowali z obozu trzeciego, który stoi na wysokości 7100 metrów. Kolejny atak szczytowy rozpoczął się w poniedziałek. Wierzchołek próbowali zdobyć Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Jednak i ten szturm zakończył się niepowodzeniem.
Broad Peak to jeden z trzech niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pozostałe dwa to Nanga Parbat i K2. Polska ekspedycja w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik), Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski od kilkudziesięciu dni prowadzą działania w Karakorum. Jeśli Berbeka wejdzie na szczyt, będzie to dla niego trzeci szczyt ośmiotysięczny, na którym stanie jako pierwszy człowiek zimą. Wcześniej dokonał tego wyczynu na Manaslu i Czo Oju. Także Adam Bielecki ma już na koncie historyczne, pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum I.
Broad Peak to jeden z trzech, niezdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników. Pozostałe to K-2 i Nanga Parbat. Na 9 z 11 pozostałych jako pierwsi zimą stawali Polacy. W tym roku inna, polska wyprawa atakowała Nanga Parbat, ekspedycja jednak zakończyła się niepowodzeniem. W rejonie K-2 tej zimy nie działa żadna ekspedycja.
Na fejsbukowym profilu wyprawy na Broad Peak możemy przeczytać o nieudanym ataku Berbeki i Kowalskiego:
"Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski opuścili obóz szturmowy na wys. 7400m dzisiaj rano o godz. 05.00. O 10.00, z powodu wiatru o narastającej sile, podjęli decyzję o przerwaniu ataku i zawrócili. Nad szczytem uformowała się chmura altocumulus lenticularis – zwiastująca zmianę pogody. Znacznemu pogorszeniu uległa widoczność. Maciej i Tomek nie doszli do szczeliny na 7820m. W chwili obecnej oba zespoły szturmowe (Adam i Artur oraz Maciej i Tomek) wycofują się do bazy".
Zobacz film z wyjścia na pierwszy atak szczytowy:
HiMountainOutdoor
Broad Peak Polish Winter Expedition 2012/13 Wyjście na Atak 15.02.2013
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.