Temat został wybrany przez Komitet Wykonawczy ŚFL spośród propozycji złożonych przez Kościoły członkowskiego w 2000 r. Jest on inspirowany, obok innych tekstów biblijnych, przez wizję apokaliptyczną rzeki i drzewa żywota z Objawienia św. Jana 22,2: " a liście drzewa służą do uzdrawiania narodów."
W porównaniu do większości poprzednich tematów Zgromadzenia Ogólnego, temat ten wyraźnie odnosi się do świata i rozmaitych kontekstów, w których żyjemy. Prawda, że wiara musi być żywa, jest zrozumiała oraz wyznawana i przeżywana, prawdziwie wyrażając się i odnosząc do potrzeb świata.
Wśród największych ran współczesnego świata uczestnicy kongresu wymieniają: ubóstwo, podziały społeczne, choroby, przemoc i niesprawiedliwość. "Tylko we współpracy z Bogiem człowiek jest wstanie te rany zaleczyć" - czytamy w dokumencie przygotowującym Zgromadzenie. Jako jeden z elementów procesu uzdrowienia organizatorzy wskazują również owocny dialog ekumeniczny oraz stawienie czoła najpilniejszym wyzwaniom międzyreligijnym i międzykulturalnym.
Światowa Federacja Luterańska
Światowa Federacja Luterańska jest organizacją o zasięgu globalnym, zrzeszającą kościoły chrześcijańskie wywodzące się z tradycji luterańskiej. Została założona w 1947 roku. Obecnie należy do niej 136 kościołów z 76 krajów, skupiających 61, 7 milionów z ogólnej liczby 65,4 miliona Luteran na Świecie.
Siedziba ŚFL znajduje się w Genewie, w Szwajcarii. Taka lokalizacja umożliwia bliską współpracę z Światową Radą Kościołów, a także z innymi organizacjami międzynarodowymi zarówno chrześcijańskimi, jak i niechrześcijańskimi.
Światowa Federacja Luterańska występuje w imieniu kościołów członkowskich w obszarach wspólnych interesów takich jak: ekumenizm, teologia, pomoc humanitarna, działalność międzynarodowa i prawa człowieka, komunikacja, a także misja i rozwój.
Działalność ekumeniczna
ŚFL jest zaangażowana w poszukiwanie jedności chrześcijańskiej. Ważną częścią działalności na tym polu jest prowadzenie przez lata dialogu na poziomie międzynarodowym z Kościołem Anglikańskim, Prawosławnym, Rzymskokatolickim, Światowym Zrzeszeniem Kościołów Reformowanych, Światowym Zrzeszeniem Kościołów Metodystycznych. Ekumeniczne rozmowy prowadzone są również z Światowym Zrzeszeniem Baptystów i Adwentystami Dnia Siódmego. ŚFL wspiera również zaangażowanie w działalność ekumeniczną swoich Kościołów członkowskich na poziomie narodowym i regionalnym. ŚFL blisko współpracuje z Fundacją Luterańską do Badań Ekumenicznych w Strasbourgu, we Francji.
Teologia
Departament Teologii i Studiów bada podstawy teologiczne, problemy eklezjalne i etyczne, przed którymi staja Kościoły Luterańskie pełniąc swoją służbę i prowadząc działalność misyjną w dzisiejszej pluralistycznej rzeczywistości. Poprzez studia skupione na teologii i Kościele, pytaniach socjologiczno-etycznych, nabożeństwie i życiu parafialnym, relacjach z ludźmi innej wiary, departament prowadzi studia i wydaje publikacje mające na celu wspierać Kościół i wzywać go do włączenia się w ekumeniczne dyskusje i wspólną sieć kontaktów z tymi, którzy na innym polu zaangażowani są w pracę teologiczną.
Pomoc Humanitarna
Departament Służby dla Świata jest międzynarodową agencją ŚFL niosącą pomoc potrzebującym, zajmującą się rehabilitacją i rozwojem. Departament Służby dla Świata prowadzi 24 programy pomocowe i udziela pomocy doraźnej w ponad 31 krajach, zatrudniając ponad 50 osób na szczeblu międzynarodowym i ponad 5 500 osób na szczeblu lokalnym. Zgodnie ze swoim planem strategicznym, Departament wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom niezależnie od rasy, płci, wyznania, narodowości czy politycznych przekonań. Działania Departamentu Służby dla Świata skupiają się nad rozwojem świadomości, wsparciem, solidarnością i działaniem na lokalnym, narodowym i międzynarodowym szczeblu i obejmują szerokie spektrum spraw takich jak prawa człowieka, humanitaryzm i rozwój. Departament Służby dla Świata udziela pomocy doraźnej współpracując z ACT (Action by Churches Together/Wspólna pomoc Kościołów), światowym związkiem Kościołów i organizacjami partnerskimi. W 2001 roku Departament Służby dla Świata zainwestował ponad 80 milionów dolarów w programy pomocowe, pomoc doraźną i materialną.
Działalność międzynarodowa i prawa człowieka
Kościoły luterańskie traktują ochronę praw człowieka jako podstawę troski chrześcijańskiej. Światowa Federacja Luterańska monitoruje wypadki łamania praw człowieka na całym świecie i w porozumieniu ze swoimi kościołami członkowskimi występuje przeciwko krytycznym nadużyciom. ŚFL wspiera również organizacje ochrony praw człowieka działające w ramach kościołów członkowskich m.in. poprzez szkolenia i wsparcie finansowe. Dzięki funduszom pokojowym ŚFL wspierane są działania na rzecz pokoju w takich rejonach jak Ameryka Środkowa, Środkowy Wschód i Afryka. Wizyty Księży, pracowników ŚFL, jak i konsultantów przyczyniają się do globalnej ekumenicznej służby na rzecz sprawiedliwości i pokoju.
Misja i Rozwój
Departament Misji i Rozwoju współpracuje z kościołami członkowskimi na rzecz tworzenia, utrzymania i rozwoju służby we wspólnym wyznawaniu, diakonii i świadectwie na rzecz sprawiedliwości. Dzięki finansowemu wsparciu ŚFL, działacze kościelni, księża i osoby świeckie mogą być kształceni w zakresie służby i niesienia świadectwa. Rocznie jest przeprowadzanych około 450 projektów i programów misyjnych, komunikacyjnych i rozwojowych dla kościoła i społeczności parafialnej. Specjalny nacisk kładzie się na rolę kobiet i młodzieży w kościele i społeczeństwie jak również na chrześcijańskie i teologiczne wykształcenie i zdolność do komunikacji. Szczególną uwagę przywiązuje się do równości płci i rozumienia misji i praktyki w ujęciu globalnym.
Komunikacja
Światowa Federacja Luterańska prowadzi serwis informacyjny Lutheran World Information w języku angielskim i niemieckim, dostępny drogą poczty elektronicznej, a także w wersji drukowanej, zamieszczany na stronach internetowych Światowej Federacji Luterańskiej www.lutheranworld.org. Pozostałe działania na polu komunikacyjnym to przede wszystkim administracja stroną internetową, publikacja książek – również w wersji elektronicznej, magazynów, czasopism, materiałów promocyjnych takich jak pomoce audio-wizualne, redakcja i tłumaczenie tekstów.
Pracownicy
85 osób z 20 różnych krajów pracuje w siedzibie Światowej Federacji Luterańskiej. Poza tym ponad 50 osób z 24 krajów pracuje w zagranicznych programach ŚFL, a 5 500 osób zaangażowanych jest w lokalne programy Departamentu Służby dla Świata.
Budżet
Światowa Federacja Luterańska dysponuje ponad 100 milionami dolarów rocznie, z których 95 milionów przekazywane jest na projekty, programy i pomoc doraźną w 70 krajach. W celu uzyskania długoterminowego wsparcia finansowego, ŚFL założyła Fundację.
Struktura organizacyjna
Najwyższym organem decyzyjnym światowej Federacji Luterańskiej jest Zgromadzenie ŚFL, zwoływane co 6 lat. Uczestniczą w nim członkowie każdego z kościołów członkowskich. Pomiędzy Zgromadzeniami, organem odpowiadającym za podejmowanie decyzji jest Rada ŚFL, której 48 członków spotyka się raz w roku i Komitet Wykonawczy. X Zgromadzenie Światowej Federacji Luterańskiej odbywa się w Winnipeg w Kanadzie.
Prałat Mathias Turk, odpowiedzialny za relacje między Światową Federacją Luterańską a Watykanem w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan szacuje, że na całym świecie żyje około 100 mln luteran.
Zdaniem prałata, największym sukcesem w relacjach katolicko-luterańskich było podpisanie w 1999 roku w Augsburgu w Niemczech Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu. Wyjaśniła ona zasadniczy powód podziału od czasów reformacji - kwestię usprawiedliwienia. "Ta kwestia nie dzieli już obydwu Kościołów. Po tym sukcesie podjęliśmy dyskusję na temat apostolskości Kościoła, a przede wszystkim koncepcji Kościoła. To, co obecnie dzieli katolików i luteran, to przede wszystkim pojmowanie życia sakramentalnego, rozumienie Kościoła, kwestia prymatu oraz temat bardzo trudny, jakim jest święcenie kobiet" - powiedział Radiu Watykańskiemu prał. Turk.
(część informacji za stroną
www.luteranie.pl)