Do udziału w konklawe uprawnionych jest 117 kardynałów, którzy w dniu rozpoczęcia sede vacante nie ukończyli 80 lat. Dwóch z nich zapowiedziało, że nie przybędzie do Rzymu. Papieża wybierze więc 115 kardynałów.
„Gość Niedzielny” podaje listę kardynałów uprawnionych do wyboru papieża, ich wiek, miasto i kraj w którym aktualnie pełnią posługę. Dodatkowo szerzej zostały przedstawione sylwetki dwudziestu purpuratów, których osiągnięcia szczególnie się wyróżniają. Być może wśród tych właśnie osób znajduje się przyszły papież.
Poza tym w numerze:
Ciało jest i jest, i jest... [ks. Tomasz Jaklewicz]
Film Mela Gibsona „Pasja” razi naturalizmem. Scenę biczowania trudno wytrzymać. Człowiek odruchowo odwraca głowę, zamyka oczy. A przecież to musiało być właśnie tak. Rany Chrystusa nie są metaforą, one były prawdziwe. W obliczu cierpienia zaczyna brakować słów. W głowie pojawia się więcej niespokojnych pytań niż odpowiedzi. Cierpienie powoduje nierzadko, że ludzie rzucają twarde „nie” Bogu. Gdzie szukać światła? Wiara podpowiada, by wbrew wszystkim „nie” spojrzeć ufnie ku „Głowie pełnej krwi i cudów” (pieśni pasyjna). Tam jest nadzieja – wskazuje ks. Tomasz Jaklewicz w kolejnym kazaniu pasyjnym.
Papież z Trzeciego Świata [rozmowa z Franco Bucarellim]
Franco Bucarelli, włoski watykanista, będzie obserwował już szóste konklawe. Był na placu św. Piotra w chwili wyboru Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. rzez ponad 60 lat śledził życie za Spiżową Bramą i podróżował z kolejnymi papieżami po całym świecie. W rozmowie z Beatą Zajączkowską podsumowuje pontyfikat Benedykta XVI i wskazuje wyzwania czekające na nowego papieża: „Teraz potrzeba papieża, który pragmatycznie będzie interpretował Ewangelię, który zwróci uwagę na najuboższe obszary świata, który wejdzie w ludzką biedę, by zrozumieć korzenie globalnego kryzysu wiary i nadziei”.
Bóg w gorsecie [Tomasz Rożek]
Kilka tygodni temu ukazała się książka „Magia rzeczywistości. Skąd wiemy, co jest prawdziwe?”. Jej autorem jest Richard Dawkins, brytyjski zoolog, znany głównie jako walczący i bezkompromisowy ateista i autor książek popularnonaukowych. Jej krytyczną recenzję robi fizyk, Tomasz Rożek. Dowodzi, że nauka nie stoi w sprzeczności z wiarą. Od wieków widzimy Boga w miejscu naszej niewiedzy. Gdy mądrzejemy, nagle wydaje się, że dla Boga nie ma miejsca. Taka postawa w czasach rozwoju nauki bywa powodem odejścia od wiary. Opisując cokolwiek, siłą rzeczy nakładamy na to ciasny gorset naszych skojarzeń, naszej wiedzy. Jeżeli nie jesteśmy otwarci na inne rozwiązania czy scenariusze, zaczynamy błądzić. Trzeba silnego charakteru i przekonania o słuszności tego, co się robi, by nie dać się zwieść.
Zbyt mali by zrozumieć Joanna Bątkiewicz-Brożek, Barbara Jaworska]
28 lutego, o godz. 17.17 dziennikarze „Gościa” byli blisko ustępującego Papieża. W najnowszym wydaniu „Gościa” publikują reportaż z Placu św. Piotra z ostatniej audiencji Benedykta XVI: „Nie jestem już… papieżem” – mówi Benedykt XVI na balkonie rezydencji w Castel Gandolfo. Ustępujący papież zawiesza głos. „Ale idźmy do przodu z Panem dla dobra Kościoła i świata” – kończy. Zrywa się gorący aplauz. Ocean łez popłynął na placu św. Piotra, kiedy helikopter z papieżem na pokładzie poderwał się do góry.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.