Troska papieża Franciszka o ludzi najuboższych i znajdujących się na marginesie społeczeństwa jest szczególnie bliska luteranom, a to może pomóc w zacieśnieniu dalszej współpracy. W ten sposób skomentował pierwsze dni pontyfikatu przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) bp Munib Younan, który uczestniczył w spotkaniu Ojca Świętego z przywódcami religijnymi 20 marca.
Biskup wskazał zarazem, że świat potrzebuje wspólnego świadectwa wiary katolików i luteranów. „Dla naszej Federacji, która pracuje wśród biednych na całym świecie, troska papieża o potrzebujących to znak, że wspólnie możemy działać na rzecz budowania sprawiedliwości, pokoju, wykorzenienia ubóstwa na świecie i darowania długów państw najuboższych" - stwierdził przewodniczący ŚFL.
Wyraził przekonanie, że "papieża najbardziej charakteryzuje ogromna pokora, a my na świecie potrzebujemy pokornych przywódców, niezależnie od tego, czy są to liderzy lokalni czy światowi".
Younan przypomniał ponadto, że cały świat luterański przygotowuje się do obchodów 500. rocznicy reformacji. "Na ten temat rozmawialiśmy już wcześniej z Benedyktem XVI. Opracowywany jest dokument 'Od konfliktu do wspólnoty'. Mamy nadzieję na wspólne obchody w 2017 r.” - dodał szef Federacji.
AUTOR / CC 2.5
Bp Munib Younan jest zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej (ELCJHL)
Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 i obecnie zrzesza 145 kościołów z 79 krajów, liczących łącznie ponad 70 milionów wiernych. Ma siedzibę w Genewie, w pobliżu Światowej Rady Kościołów. Prowadzi ona m.in. dialog między wspólnotami luterańskimi i w ich imieniu i z ich upoważnienia także z innymi wyznaniami, m.in. z Kościołem katolickim. Z Polski członkiem ŚFL jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.
Najwyższym organem władzy jest zgromadzenie ogólne zbierające się co 6-7 lat. Ostatnie, jak dotychczas, takie forum, 11. z kolei, odbyło się w 2010 w Stuttgarcie. Wybrano na nim nowe władze Federacji, m.in. bp. Muniba Younana z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej na przewodniczącego. Sekretarzem generalnym ŚFL jest pastor Martin Junge z Niemiec.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.