Biskupi o ekumenizmie, karze śmierci i mediach publicznych

W Warszawie zakończyło się 329. zebranie plenarne Episkopatu Polski. Z tej okazji biskupi polscy wydali specjalny komunikat.

Przypominając 40. rocznicę uchwalenia soborowego dekretu o ekumenizmie pasterze Kościoła pozytywnie ocenili owoce dotychczasowej współpracy ekumenicznej. Ze szczególnym uznaniem przypomnieli 5. rocznicę podpisania wspólnej deklaracji luterańsko-katolickiej w sprawie nauki o usprawiedliwieniu. To ważny krok ku jedności chrześcijan – podkreślili. Wobec żywej dyskusji dotyczącej przywrócenia kary śmierci, biskupi przypominają prawdę o godności życia ludzkiego ukazywaną konsekwentnie w nauczaniu Jana Pawła II. Biorąc pod uwagę świętość i godność ludzkiego życia Ojciec Święty zaleca przy wymiarze kary stosowanie takich środków, które „są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej” W komunikacie biskupi wspierają dążenia zmierzające do tego, aby media publiczne dalej pozostały własnością narodu i służyły dobru wspólnemu. Episkopat Polski przyjął z radością wiadomość, że Polska Misja Katolicka w Niemczech otrzymała w Berlinie do swojej dyspozycji bazylikę pw. św. Jana. Równocześnie Konferencja wyraża głęboką troskę o los rodaków w krajach, w których pozbawieni są oni posługi duszpasterskiej w ojczystym języku. Biskupi apelują, aby niedziela Chrystusa Króla przypadająca 21 listopada była przeżywana jako dzień modlitw o pokój i sprawiedliwość w Ojczyźnie. Trudne polskie sprawy wywołujące niepokój nas wszystkich polecajmy Chrystusowi Królowi – napisali w komunikacie biskupi polscy. Publikujemy cały tekst komunikatu:

Komunikat z 329. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 21-22 października 2004 r. w Warszawie obradowali biskupi polscy na 329. zebraniu plenarnym. W obecności Kardynała Prymasa i Nuncjusza Apostolskiego pracami kierował ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu. Obrady przypadły w czasie, gdy Kościół w Polsce dziękuje Bogu za 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Przedstawiciele Episkopatu wyrazili gorącą wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Papieskiego, w szczególności zaś wolontariuszom z kręgów młodzieżowych, przedstawicielom mediów i środowiskom akademickim. Z okazji Tygodnia Miłosierdzia podobne słowa uznania biskupi kierują pod adresem wolontariuszy i pracowników hospicjów oraz wiernych, którzy swoimi ofiarami wspierają ich pracę. Z tą samą wdzięcznością pasterze zwrócili się ku wszystkim pomagającym Kościołowi na Wschodzie. 1. Podejmując papieską inicjatywę, aby najbliższy rok był przeżywany jako Rok Eucharystii, Episkopat przygotował list pasterski zainspirowany przesłaniem apostolskim Mane nobiscum Domine (Zostań z nami, Panie) oraz zaakceptował prace nad przygotowaniem orędzia dotyczącego pobożności eucharystycznej. Rok ten będzie służył refleksji nad Eucharystią i pogłębieniu duchowości eucharystycznej znajdującej wyraz w miłości Boga i bliźniego; dlatego też 19 czerwca 2005 roku odbędzie się w Warszawie Krajowy Kongres Eucharystyczny. Poprzedzą go specjalne dni przygotowań połączone z modlitewnymi rozważaniami tajemnicy Wieczernika, Ogrójca i Golgoty. Biskupi, którzy uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Guadalajarze, podkreślili liczny i pobożny w nim udział katolików meksykańskich.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
wiecej »