Zakaz kapłaństwa kobiet to dogmat

W tej kwestii nic się nie zmieni, ale możliwa jest debata o celibacie księży - mówi nuncjusz apostolski w Niemczech

Nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Jean-Claude Perisset, powiedział w wywiadzie dla „Mittelbayerische Zeitung”, że zakaz ordynacji kapłańskiej kobiet „należy do dogmatów”.

Hierarcha podkreśla, że w tej kwestii nie będzie rewolucji w Kościele, a ten kto mówi o ordynacji kapłańskiej kobiet "mówi o niczym". Jednocześnie nuncjusz zaznaczył, że możliwa jest debata na temat celibatu księży. Jego zdaniem trzeba zbadać zalety i wady celibatu na całym świecie, gdyż bezżeństwo nie jest dogmatem, ale tradycją Kościoła katolickiego. Nie może jednak zostac ona zmieniona bez dogłębnej analizy i przyzwolenia biskupów. Abp Perisset podkreślił jednocześnie, że celibat nie jest przyczyną niedoboru księży. – Kapłanów jest za mało, ponieważ młodzi myślą zbyt materialistycznie – powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • agnostos
  09.04.2013 00:31
  Ostrzegam! Dyskryminacja płci jest przestępstwem w demokratycznych państwach! Skąd wiadomo, że podwyższony poziom testosteronu predysponuje do wypełniania funkcji kapłańskich!?
 • księża kobiety
  10.04.2013 19:17
  Kościół przed jakimś czasem dyskutował, czy kobieta ma duszę... Za 50 lat nasze wnuki nie będą dowierzać, że w Kościele rzymskokatolickim mogło nie być kobiet księży. Tak jak Bóg jest Ojcem i Matką, tak kobiety i mężczyźni mogą być kapłanami. Czekają nas zmiany. Pęka ostani bastion męskiej dominacji, bo trudno kobietom, które mają powołanie do kapłaństwa pozostawać w milczeniu. Modlę się o święte powołania kapłańskie i mężczyzn i kobiet.
 • kobita
  10.04.2013 23:22
  Modlę się o kapłaństwo kobiet w Kościele katolickim. Żeby Bóg, który jest Ojcem i Matką i który/a daje powołanie do kapłaństwa kobietom oświecił mężczyzn, którzy w tym momencie podejmują decyzję o zakazie.
 • jesienna
  13.04.2013 11:53
  jesienna
  Niezupełnie na temat kapłaństwa kobiet, ale blisko...
  I w sposób nie do konca przemyślany.

  czemu jest tak, że kobiety nie mają głosu w Kościele, czemu o najważniejszych sprawach w Kościele w tym o tym kto zostanie papieżem decydują tylko mężczyźni?

  Czemu szefami kongregacji watykańskich są wyłącznie mężczyźni? i generalnie - wiążący i ostateczny głos w Kościele mają tylko mężczyźni?

  Czemu na Soborze Watykańskim II kobiety występowały wyłącznie w roli obserwatorów?

  Kościół hierarchiczny tworzony jest przez samych mężczyzn (i nie wiele zmienia tu fakt, że być może gdzieś znajdzie się wybitny teolog-kobieta, i tak jej rola w Kościele ograniczy się do prowadzenia działalności naukowej i publikowania w czasopismach naukowych.)

  To też jest problem, może ważniejszy niż niedopuszczanie do święceń kapłańskich kobiet.

  To, że kardynałami zostają biskupii to tradycja (przez małe "t") oraz ustalenia Kodeksu Prawa kanonicznego, które przecież można zmienić (i się nierzadko zmienia). Nie ma przeszkód by kardynałami zostawały osoby świeckie. Więc może i kobiety?

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »