Zgodnie z pojawiającymi się w mediach przewidywaniami, Benedykt XVI mianował
nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary metropolitę San Francisco w USA,
69-letniego abp. Williama Josepha Levadę. (foto)
Zajmie on stanowisko, które od 1981 piastował kard. Joseph Ratzinger, obecny Papież.
Kongregacja Nauki Wiary jest najważniejszym urzędem watykańskim, czuwającym nad czystością wiary i moralności katolickiej.
Abp W.J. Levada urodził się w Long Beach w Kalifornii 15 czerwca 1936. Uczył się w szkole podstawowej i średniej w swym mieście rodzinnym, po czym wstąpił do seminarium archidiecezji Los Angeles. Następnie kontynuował studia w Kolegium Północnoamerykańskim w Rzymie i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskm, uzyskując doktorat z teologii.
Święcenia kapłańskie przyjął w Bazylice św. Piotra w Watykanie 20 grudnia 1961. Potem pracował 5 lat duszpastersko w swej rodzimej archidiecezji Los Angeles, jednocześnie ucząc w szkole i kolegium. Z kolei przez 6 lat wykładał teologię w swym dawnym archidiecezjalnym seminarium św. Jana. Był też dyrektorem ds. stałej formacji duchowieństwa archidiecezji.
W 1976 Paweł VI mianował go oficjałem w Kongregacji Nauki Wiary i tam przyszły arcybiskup przepracował 6 lat, pracując jednocześnie jako wykładowca na Gregorianum. W 1982 został dyrektorem wykonawczym Kalifornijskiej Regionalnej Katolickiej Konferencji Biskupów w Sacramento, będącej publicznym "ramieniem" Kościoła w tym najludniejszym stanie amerykańskim.
W tym też czasie, 25 marca 1983 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Los Angeles (sakrę biskup-nominat przyjął 12 maja tegoż roku). 1 lipca 1986 został mianowany 8. z kolei arcybiskupem Portlandu w stanie Oregon. Na tym stanowisku wykazał się m.in. znacznym ożywieniem powołań kapłańskich. 27 grudnia 1995 r. w archidiecezji San Francisco.
Przez cały czas posługi biskupiej brał aktywny udział w wielu komisjach i innych gremiach Krajowej Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, a także w ciałach kierowniczych Uniwersytetu Katolickiego Ameryki, Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia i Krajowego Katolickiego Centrum Bioetyki. W latach 1986-93 był jedynym przedstawicielem episkopatu amerykańskiego w Watykańskiej Komisji ds. Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Więcej na następnej stronie