U źródła wiary

Dziś uroczystość św. Stanisława BM, patrona Polski i diecezji tarnowskiej.

W Szczepanowie odbywają się uroczystości wielkiego odpustu ku czci św. Stanisława BM. – Dziś przypada uroczystość liturgiczna, obchodzona w całym Kościele w Polsce, a zwłaszcza w diecezji tarnowskiej i w naszej parafii, której św. Stanisław jest patronem – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz szczepanowskiego sanktuarium.

Sumie odpustowej w tym dniu przewodniczył ks. prał. Jan Piotrowski, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu oraz kustosz bazyliki i sanktuarium Przemienienia Pańskiego. – Święci nie umierają. Żyją w pamięci Boga i naszej, w modlitwie, liturgii, imionach, które nosi wielu z nas – powiedział w homilii kaznodzieja. Ks. Piotrowski przypomniał, że św. Stanisław ma swoich naśladowców w diecezji i w Polsce. – Jest nim m.in. zamordowany 15 lat temu tarnowski ksiądz Jan Czuba, który zginął w Kongo. Przed swoją śmiercią napisał w ostatnim liście prorocze słowa: „Zostaję na miejscu do końca”. Nie brakuje i dziś dobrych pasterzy na wzór św. Stanisława – podkreślił w kazaniu.

W sumie odpustowej uczestniczyło wielu księży i wiernych. Jedną z grup pielgrzymów, które dziś przybywają do szczepanowskiego sanktuarium, byli wierni z parafii Niegowa w diecezji częstochowskiej, którzy przyjechali ze swoim proboszczem ks. Jerzym Ręczakiem. – Przywieźliśmy ze sobą wiele intencji. Chcemy je przedstawić Bogu przez wstawiennictwo św. Stanisława nie tylko w Szczepanowie, ale i w Krakowie, na Skałce i na Wawelu – mówią pielgrzymi.

Tradycyjnie pątnicy nawiedzają kaplicę narodzenia św. Stanisława oraz cudowne źródło, z którego czerpią wodę, obmywają się, zabierają ją też do domów, zwłaszcza dla chorych.

Ks. Zbigniew Wielgosz /GN Szczepanów źródło św Stanisława

O wierze, która czyni cuda, i wodzie ze źródła św. Stanisława opowiada Stanisław Grocholski. 

Ks. Zbigniew Wielgosz /GN Szczepanów Stanisław Grocholski

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
25°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »