Reklama

Francja: Odkrywają znaczenie religii

We Francji zwiększa się liczba osób coraz głośniej kontestujących ustawę o rozdziale Kościoła od państwa, której setną rocznicę uchwalenia obchodzono w ubiegłym roku

Reklama

W roku 2005 we Francji miało miejsce kilka znaczących wydarzeń, które mogą istotnie wpłynąć na rozwój sytuacji w tym kraju w roku obecnym. Coraz więcej Francuzów, którzy dotychczas ślepo wierzyli w wyjątkowość francuskiego modelu politycznego i społecznego, pod wpływem pogłębiającego się wieloaspektowego kryzysu zaczyna mieć wątpliwości co do słuszności drogi obranej po rewolucji francuskiej. Zwiększa się liczba osób coraz głośniej kontestujących ustawę o rozdziale Kościoła od państwa, której setną rocznicę uchwalenia obchodzono w ubiegłym roku. Szereg francuskich analityków wskazuje na konieczną potrzebę wzmocnienia roli religii w życiu francuskiego społeczeństwa. Takiego zdania jest m.in. socjolog Christophe Lambert, który twierdzi też, że są bardzo widoczne oznaki wzrostu potrzeb duchowych i tendencja powrotu do chrześcijańskich zasad moralnych. Potrzebę zmian dostrzega nawet minister spraw wewnętrznych Nicolas Sarkozy, który proponuje rewizję ustawy o rozdziale Kościoła od państwa. Na poglądy Francuzów w dużym stopniu wpłynęły wyjątkowo brutalne zamieszki, do jakich doszło jesienią ubiegłego roku na przedmieściach kilkuset miast francuskich. Były one dowodem na to, że mieszkająca tam młodzież potrzebuje rzetelnego wychowania opartego na wartościach religijnych. Z kolei globalne rekolekcje wywołane przez śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II zwróciły uwagę wielu mieszkańców Francji na sprawy duchowe. Coraz większa rzesza Francuzów uświadomiła sobie znaczenie przestrzegania norm moralnych dla prawidłowego rozwoju społeczeństw. Stworzyło to wielką szansę dla francuskiego Kościoła katolickiego, który poprzez bardziej aktywne oddziaływanie na społeczeństwo i widoczną obecność oraz mądre zaangażowanie może zwiększyć w nim swoją rolę. Istnieje też potrzeba większej obecności Kościoła na arenie ogólnoeuropejskiej.

Być obecnym

O rozmowę na temat nowych wyzwań, przed jakimi stoi w tym roku francuski Kościół katolicki, Nasz Dziennik poprosił bp. Pierre'a Picana, ordynariusza diecezji Bayeux-Lisieux, członka Rady ds. Ekonomicznych, Społecznych i Prawnych Konferencji Episkopatu Francji. - W minionym roku przypadła 100. rocznica uchwalenia ustawy o rozdziale Kościoła od państwa. Kilka dni temu Ojciec Święty Benedykt XVI, przyjmując nowego ambasadora francuskiego w Watykanie, skrytykował realizację tego prawa, mającą tendencję do eliminowania religii z życia społecznego. Czy zdaniem Ekscelencji istnieje potrzeba modyfikacji 100-letniego już prawa? - Episkopat Francji stoi na stanowisku, że nie ma potrzeby literalnej modyfikacji ustawy. Pozostaje kwestia wpływu katolików na całokształt życia społeczno-politycznego kraju. Jan Paweł II w liście skierowanym do Episkopatu Francji stwierdził, że powinniśmy zdecydowanie zwiększyć naszą katolicką obecność na płaszczyźnie politycznej, w takich instytucjach, jak np. senat. Musimy też być bardziej widoczni w rożnego rodzaju stowarzyszeniach humanitarnych. Ważną dziedziną powinna być dla nas edukacja poprzez rozwijanie sieci szkół katolickich. Papież zwrócił szczególną uwagę na konieczność politycznego zaangażowania się francuskich katolików. - Niektórzy z polskich hierarchów kościelnych przestrzegają przed politycznym zaangażowaniem się Kościoła, twierdząc, że Francja płaci koszty złączenia tronu z Kościołem, połączenia władzy świeckiej z duchowną. Czy zdaniem Ekscelencji są to słuszne obawy?
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama