Biskupi USA ostrzegli tamtejszy Senat przed wprowadzaniem do prawodawstwa zmian niekorzystnych dla emigrantów.
Oświadczenie w tej sprawie wydali w związku z toczącą się debatą na temat odnośnej ustawy. „Każdego dnia w naszych parafiach, szpitalach i szkołach pojawiają się ludzie ponoszący konsekwencje źle funkcjonującego systemu imigracyjnego” – powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu do Spraw Imigracyjnych abp José Gómez. Hierarcha dodał, że efektem tego systemu są rozłączone rodziny, emigranci wykorzystywani przez pracodawców, a także ludzie, którzy z wyczerpania umierają na pustyni.
Biskupi przestrzegli przed opinią, że należałoby najpierw zablokować i uszczelnić granice, a dopiero potem przeprowadzić reformę. „Jest to praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. Ponadto taka ustawa nie byłaby warta poparcia ze strony episkopatu” – stwierdzili biskupi. Reforma imigracyjna, aby mogła mieć poparcie biskupów amerykańskich, powinna odnosić się do takich problemów, jak stworzenie jasnych, łatwo dostępnych dróg osiągania obywatelstwa czy ulepszenie procesu łączenie rodzin.
W konferencji prasowej z prezentacją oświadczenia episkopatu uczestniczyli przedstawiciele grupy broniącej praw imigrantów „Aniołowie granic”. Przez cały czas trzymali oni w rękach białe krzyże. Każdy z nich reprezentował jednego człowieka zmarłego z wycieńczenia przy próbie przekraczania tzw. zielonej granicy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.