Skarby ze szkła

Na liście najsłynniejszych „klientów” krośnieńskiej huty szkła znajduje się królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii. Od lat światowi giganci w zakresie produkcji szkła właśnie w Krośnie nie tylko zlecają wykonanie swoich kolekcji, ale także powierzają tutejszym projektantom opracowanie nowych wzorów.

Wśród nich jest legendarne weneckie Murano. Gdy w 1923 roku wznoszono w Krośnie pierwsze zabudowania huty, z pewnością nikt nie przypuszczał, że właśnie rozpoczyna się historia, która przyniesie temu niewielkiemu miastu międzynarodową sławę. 

Od dziesięcioleci ręcznie formowane szkło z Krosna cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Cenione jest przede wszystkim ze względu na doskonałą jakość oraz podążające zawsze za aktualną modą wzory. Dość wspomnieć, że było lub jest obecne chyba w każdym polskim oraz
w milionach domów na całym świecie. Na koncie samych Krośnieńskich Hut Szkła – najstarszego i największego zakładu, jest ponad 100 prestiżowych nagród, a szkło z niego wysyłane jest aktualnie do ok. 60 krajów i od dawna stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów na arenie międzynarodowej. Skarby ze szkła   KHS Szkło dekoracyjne

Znakami rozpoznawczymi krośnieńskiego szkła są doskonała jakość i wzornictwo będące zawsze „na czasie”. Dzięki nim zwykłe przedmioty użytkowe stają się małymi dziełami sztuki, a Krosno urosło do rangi jednego z najważniejszych ośrodków produkcji szkła na świecie.  W 90-letniej historii krośnieńskiego szkła znajdziemy mnóstwo ciekawostek, z których wiele zaprezentowanych zostało na wystawie pt. „90”, zorganizowanej przez działające w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła. Ekspozycję można oglądać do końca października.

Ekspozycja, podobnie jak szkło tworzone od dziesięcioleci w Krośnie, przygotowana została z wielką starannością oraz z uwzględnieniem współczesnych trendów. Ma więc zaskakujący i niezwykle oryginalny charakter. Multimedialna instalacja opiera się bowiem na animacji video, w którą włączonych zostało kilkadziesiąt eksponatów dokumentujących rozwój hutnictwa w Krośnie. W  90 scenach opowiada ona nie tylko historię hutniczych tradycji, ale przede wszystkim zwraca uwagę na nieznane dotąd fakty i wyjaśnia przyczyny, dla których krośnieńskie szkło zyskało miliony miłośników na całym świecie urastając do rangi fenomenu.

Wystawie towarzyszy katalog wydany w formie komiksu, którego bohaterem stała się sama huta, a poniżej efektowny teledysk urodzinowy.


Tving Stage Design 90

Skarby ze szkła   Skarby ze szkła   KHS Komplet retro

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
2°C Środa
rano
wiecej »