Prawo do zapomnienia

Jak postąpić wobec człowieka, który w przeszłości dopuścił się wielkiego zła? Subiektywny przegląd prasy.

W dzisiejszej prasie na różne sposoby powraca pytanie o to, jak postąpić wobec człowieka, który w przeszłości dopuścił się zła. Często wielkiego zła. Czy można o tym zapomnieć? Czy wolno – a może trzeba? – pozwolić człowiekowi wrócić do społeczeństwa z czystą kartą?

W polskim prawie istnieje instytucja zatarcia wyroku skazującego. Po odbyciu kary i przewidzianym prawem czasie uznaje się prawo do odzyskania czystej karty. Jedyny wyjątek stanowi pedofilia: tu do zatarcia skazania nie dochodzi nigdy. Podstawą dla takiej regulacji jest przeświadczenie o zaburzeniach osobowościowych u człowieka, który takiego przestępstwa się dopuścił.

"Gazeta Wyborcza" opisuje przypadek kobiety, która przed wielu laty w okrutny sposób zabiła kilkuletnie dziecko. Absurdalny, przerażający akt przemocy. Po upływie wyroku i czasu zatarcia skazania podjęła pracę w szkole.Sprawa wzbudziła olbrzymie emocje. Minęło co najmniej 20 lat. Czy człowiek może się zmienić? Czy drastyczna przemoc fizyczna nie powinna być traktowana podobnie jak seksualna?

Pytanie jest bardzo trudne, z jednej stronie jest prawo człowieka do powrotu do normalnego życia, z drugiej bezpieczeństwo dzieci. Nie mam wątpliwości, że człowiek może się zmienić. Niestety, nie wszyscy się zmieniają. Być może w takich przypadkach należałoby prawnie uzależnić zatarcie skazania od oceny psychologicznej?

Bez wątpienia najgorszym rozwiązaniem jest medialny lincz.

W "Dzienniku Zachodnim" wywiad z człowiekiem skazanym kilka lat temu za pedofilię. Skazany nie tylko do winy się nie poczuwa, ale obraża tych, którzy go oskarżyli. Stosuje zagrywki typowe dla sprawców przemocy. Zastanawiam się, jaki miał być cel tej publikacji? Tego, że nie powinno do niej dojść, jestem pewna.

"Rzeczpospolita" powraca do życiorysu prof. Zygmunta Baumana. Był członkiem aparatu komunistycznej bezpieki. Co więcej: nie z jego wypowiedzi wynika, że nie potrafi się odnieść krytycznie do swoich działań w tym czasie. Minęło ponad pół wieku. Czego żąda od nas pamięć ofiar tego systemu? Czy późniejsze dokonania na polu naukowym powinny zakryć niechlubną przeszłość?

Z profesorem socjologii można dyskutować, ale przekreślić jego teorii ze względu na przeszłość autora nie można. Z pewnością prof. Bauman jest wnikliwym obserwatorem, a jego opis rzeczywistości jest cennym wkładem w ocenę funkcjonowania ludzkiej społeczności. Warto, by swoją wiedzę przekazywał. Warto z nią dyskutować. To nie oznacza zapomnienia. Nie wyklucza krytycznej oceny ani jego decyzji z przeszłości ani braku zmierzenia się z nią po latach. Trudno uznać go za autorytet moralny, ale warto słuchać tego, co mówi, bo mówi rzeczy mądre. I niekoniecznie trzeba wytykać mu tę przeszłość przy każdej okazji. To na pewno nie pomoże w zmierzeniu się z nią.

„Cokolwiek byście chcieli, by ludzie wam czynili, i wy im czyńcie.” Myśląc o prawie do zapomnienia trzeba myśleć przede wszystkim o człowieku, którego dotyczy i tak postępować, jak chcielibyśmy, by z nami postąpiono. Bo nie jest prawdą, że my jesteśmy z innej gliny i że nam się taka historia życia zdarzyć nie mogła.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • rose
  02.07.2013 09:19
  rose
  Jest trzecie wyjście - osoba starająca się o pracę w dziedzinie, w której dopuściła się zbrodni, powinna nie dostać zezwolenia na jej podjęcie. Ze sądu powinna być tylko krótka informacja:"zakaz" bez podania powodu.
  Odbycie kary nie oznacza zmiany charakteru.
 • jesienna
  02.07.2013 13:59
  jesienna
  Przeraził o mnie to jak łatwo dotrzeć do informacji o tej osobie - niecałe 10 minut wystarczyło, żeby mój mąż znał imię i nazwisko pani, która była sprawcą śmierci dziecka, jej odres zamieszkania (i poogladał sobie gdzie mieszka), numer telefonu oraz nazwę szkoły w której uczy. Jak widać w dobie internetu nie sposób zachować anonimowość.... To rodzi zupełnie nowe problemy.

  Co do głównego problemu.
  Nie uważam, żeby prewencyjny zakaz wykonywania zawodu z jakim wiąże się kontakt z dziećmi/młodzieżą był jakoś szczególnie dotkliwy. (Nie ma czegoś takiego jak prawo do wykonywania każdego zawodu jaki się czlowiekowi zamarzy, trzeba spełniać określone warunki.) Kara może ulec zmazaniu, a zakaz wykonywania określanych zawodów pozostać (bez informacji z jakiego powodu został wydany.

  Chciałam zwrócić tylko uwagę, że nie powinno się to odbywać "z automatu". Przestępstwo "przeciw życiu i zdrowiu" osoby maloletniej popełnia też osoba, ktora przez nieostrożną jazdę samochodem, lub brak odpowiednich umiejętności czy chwilową niedyspozycję spowodowała wypadek, w którym poszkodowane dziecko miało złamaną rękę. To nie jest dostateczny powód by zakazywać takiej osobie pracy z dziećmi.

  Każda sprawa powinna być rozważana indywidualnie przez sądy po zaciągnięciu opinii biegłych.
 • gut
  04.07.2013 19:59
  Wbrew pozorom mediom wcale nie chodzi o troskę dzieci czy kogokolwiek gdyby tak było to by reagowały na pana Baumana a, że nie reagują cóż realizują zalecenia ideologii przekrzywić obraz >rodziny< jako siedlisko przemocy itp. Ks. prof. Tadeusz Guz: <media realizują kłamstwa najwyższego kalibru.>
 • Krystyna
  05.07.2013 16:02
  " Trudno uznać go za autorytet moralny, ale warto słuchać tego, co mówi, bo mówi rzeczy mądre."

  Na tej samej zasadzie mozna by bylo sluchac tego, co mowili zbrodniarze roznych sytemow bo pewnie pare slow bylo by waznych.

  Kpina!!

  Na czym polega madrosc?!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Środa
  noc
  2°C Środa
  rano
  4°C Środa
  dzień
  4°C Środa
  wieczór
  wiecej »