Po to, by myśleć

Po co nam wolna niedziela? W dzisiejszej prasie kolejna garść argumentów.

W dzisiejszej prasie powraca temat wolnych niedziel. Jak zwykle sporo na ten temat pisze Gazeta Wyborcza, podejmuje go także Dziennik Zachodni. Po co nam wolny dzień? Ciekawy argument wysuwa Jacek Żakowski: po to, by myśleć. A dokładnie chodzi o tych, którym brak „innego dnia” i którym niedzielne „zakupy jak co dzień” odbierają rytm dni i dają pretekst, by nie myśleć, nie rozmawiać, nie czytać, nie zaglądać pod powierzchnię życia. Owszem, myślenie szkodzi konsumpcji. Wybór należy do nas.

W Dzienniku Zachodnim pada stwierdzenie, że w tej dyskusji kobiety (kupujące) stają przeciw kobietom (sprzedającym). O tym, że tak nie jest, przekonują jednak same kobiety. „Staję na głowie, żeby w niedzielę nie robić zakupów. Szkoda mi czasu” – mówi Małgorzata Napieralska, żona Grzegorza Napieralskiego. Wypowiedź po (mężowskiej?) autoryzacji została nieco złagodzona. Posłanka Elżbieta Jakubiak unika hipermarketów jak ognia i zakaz wykorzystałaby do wzmocnienia pozycji małych wiejskich sklepików „z mydłem i powidłem”. Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk zauważa, że społeczne konsekwencje utrzymania dotychczasowego systemu są przerażające – dochodzi do stopniowego zwyrodnienia rodzin. Dziennikarzowi nie udało się uzyskać odpowiedzi żon Donalda Tuska, Leszka Millera, Grzegorza Schetyny, Janusza Palikota, Ryszarda Kalisza i Johna Godsona.

Jak widać, kobiety zauważają jedną prawidłowość: rodzinie szkodzi nie tylko niedzielna praca matki, ale także zakupy. To marnowanie czasu, który można by spędzić razem. Warto przemyśleć.

O traktowaniu pracowników jak siły roboczej („Rzeczpospolita”) więcej w komentarzu.

Informacja warta zauważenia w „Dzienniku Zachodnim”. Minęło 59 lat od pierwszych rekolekcji oazowych w babieli koło Miasteczka Śląskiego. W sobotę (8 czerwca) w Babieli zebrało się kilkuset oazowiczów. Czas pokazał, że ks. Blachnicki był wizjonerem, a zainicjowany przez niego Ruch Światło-Życie jest znany chyba każdemu mieszkańcowi naszego regionu  i kraju. – czytam w artykule. Warto pamiętać. Nie tylko po to, by wmurować odpowiednią tablicę, ale by ożywić to, co ruch oazowy zasiał w wielu z nas. W końcu w przyszłym roku minie 60 lat J

W Naszym Dzienniku relacja z konferencji Ludzka seksualność - piękno czy zagrożenie?, która w sobotę 8 czerwca odbyła się na UKSW. Relacja z tego wydarzenia pojawiła się już na portalu, warto ją może uzupełnić o zastrzeżenia, jakie do działalności Grupy edukatorów seksualnych „Ponton” zgłosiła prof. Maria Ryś. Wyjaśniała ona, że w praktyce do szkół przychodzą nie tylko doświadczeni pedagodzy lub nauczycielki z długoletnim stażem w nauczaniu wychowania do życia w rodzinie (jak być powinno), ale także młodzi wolontariusze po krótkim przeszkoleniu. Lekcje te stają się dla wielu osób źródłem bardzo poważnego zranienia w sferze seksualnej – dodała.

Rodzice o tym nie wiedzą – mówiła prof. Ryś. Nie znają także zakresu poruszanej na zajęciach z edukatorami tematyki. Warto powtarzać: rodzice mają nie tylko prawo, ale i obowiązek zapoznania się z materiałami serwowanymi dzieciom. Powinni się tego domagać. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ~ewa
  14.06.2013 12:20
  Nie wiem czy to DZ ( nie czytałam) czy Wiara.pl, ale jest błąd. Pierwsza oaza była w Bibieli. Pod Miasteczkiem Śl. nie ma babieli (ani z dużej litery tym bardziej też). Poprawcie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »