Zyski z prostytucji włączą do PKB

Absurdalny pomysł europarlamentarzystów może mieć fatalne skutki społeczne.

Od przyszłego roku produkt krajowy brutto zostanie zwiększony o szacowane dochody z prostytucji, sprzedaży narkotyków i przemytu. To nie prima aprilisowy żart, ale efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 21 maja, które wejdzie w życie jesienią przyszłego roku.

Absurdalne działanie ma jeden cel: poprawę relacji długu publicznego do PKB. W przypadku Polski mówimy o kwocie szacowanej na 16 mld zł.

Ekonomiści jednak nie pozostawiają na rozporządzeniu suchej nitki:

-– Działalność niezgodną z prawem powinno się raczej odejmować od PKB. Jest szkodliwa i pogarsza jakość życia – twierdzi prof. Elżbieta Mączyńska z SGH.

O nowych regulacjach krytycznie wypowiada się też prof. Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN:  – Będą one sprzyjać manipulacjom, szczególnie tam, gdzie statystyka nie jest pod porządnym nadzorem. Nielegalną działalność trudno oszacować – podkreśla. – Jest takie skojarzenie: wyższy PKB to wyższy dobrobyt. Czy wobec tego można uznać, że dobrobyt rośnie, gdy rozwija się prostytucja? – pyta prof. Bugaj.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  23.07.2013 12:54

  "Jest takie skojarzenie: wyższy PKB to wyższy dobrobyt. Czy wobec tego można uznać, że dobrobyt rośnie, gdy rozwija się prostytucja? – pyta prof. Bugaj."

   

  Pyta retorycznie. Realia kraju neokolonialnego, a takim jest już Polska, są takie, że im wyższy PKB, tym większe zadłużenie. Im większe zadłużenie, tym bliżej ogłoszenia niewypłacalności i upadłości Polski.

  A dobrobyt to niech sobie Polacy na kartce narysują i na ścianie powieszą, bo innego to za życia nie zobaczą. Dzieci i wnuki też, więc niech im choć landszaft po dziadkach w spadku ostanie.

 • Krzysiek_P
  23.07.2013 12:54
  Faktycznie pieniądz nie śmierdzi - jeśli chodzi o czyszczenie szaletów publicznych, czyli w sytuacji w której te słowa zostały wypowiedziane.

  Ale co tam, może do PKB wliczymy też wartość skradzionych przedmiotów. Przecież to jest to samo...

  Pomysł jest lekko mówiąc niepoważny tak samo jak powód jego powstania - fikcyjne zmniejszenie zadłużenia Państwa.
 • piotrek
  23.07.2013 12:56
  Na dziurę budżetową należy drukować pociągi pieniędzy. Te pieniądze trzeba wydać np. na infrastrukturę.

  USA robią coś podobnego i co- są nad kreską


  Co do prostytucji, jest to chiński sposób małymi kroczkami do celu:
  1) najpierw w PKB państwo uwzględnia prostytucję
  2) potem opodatkowuje i legalizuje prostytucję
  3) w kolejnym kroku legalizuje handel ludźmi, no bo trzeba znaleźć kobiety do tego procederu w naszej starzejącej się populacji

  W ten oto sposób pomimo technologii i postępu cofamy się do czasów niewolnictwa
 • ironia
  23.07.2013 12:59
  Należy także szacować zyski płatnych zabójców, tajnych agentów obcych wywiadów oraz mafiosów. Oni naprawdę obracają gigantyczną kasą...
  O tym, że PKB i VAT są dwoma wskaźnikami dla obliczania polskiej SKŁADKI do Unii Europejskiej nie należy wspominać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »