Dzisiaj wieczorem o godz. 19 (24.00 czasu polskiego) odbędzie się oficjalna inauguracja 28. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro.
Koncelebrowanej Mszy św. na słynnej plaży Copacabana będzie przewodniczył arcybiskup miasta Orani João Tempesta oraz kardynałowie, biskupi i kapłani uczestniczący w spotkaniu młodzieży świata. Przemówienie wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko.
Papież Franciszek ma dzisiaj dzień odpoczynku i przebywa w rezydencji Sumaré. Rano w kaplicy odprawił Mszę św. W ciągu dnia przewidziane są spotkania Ojca Świętego z różnymi osobistościami życia społecznego i kościelnego.
Ceremonię otwarcia rozpocznie wniesienie Krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej. Poprzedzą ją Nieszpory, modlitwa różańcowa oraz występy muzyczne.
W ramach ŚDM odbywa się Festiwal Młodych, na który składa się program kulturalny prowadzony równolegle na 27 scenach w różnych częściach miasta.
Dzisiaj dla pielgrzymów z Polski o godz. 12.30 zaprezentowany zostanie na Uniwersytecie Stanowym Rio de Janeiro spektakl muzyczny pt. „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu Teatru Es. Na godz. 13.45 zaplanowano występ muzyczny zespołu Młode Podhale (Polska) w Cristo Redentor, Parque Nacional da Tijuca. Natomiast w Teatro João Caetano zaprezentowany zostanie także musical „Lolek” o bł. Janie Pawle II w wykonaniu Katolickiej Wspólnoty Shalom z Brazylii.
Od dzisiaj do 25 lipca w parku Quinta da Boa Vista, w dzielnicy São Cristóvão odbywają się Targi Powołaniowe, na których młodzi pielgrzymi z całego świata mają możliwość poznać różnorodność i bogactwo charyzmatów zgromadzeń, ruchów i wspólnot religijnych. W Targach uczestniczy ok. 130 wystawców. Istnieje możliwość spowiedzi (przygotowano 50 konfesjonałów), adoracji Najświętszego Sakramentu i uczestniczenia we Mszy św. Na terenie targów znajdzie się scena, miejsca przeznaczone na warsztaty oraz plac z punktami gastronomicznymi. W programie targów są też koncerty muzyki chrześcijańskiej i konferencje.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.