Nie pokażą bluźnierczego serialu

Tuż przed rocznicą śmierci Jana Pawła II polski kanał MTV wycofał się z pokazania serialu animowanego „Popetown" parodiującego Watykan - informuje Życia Warszawy.

O nieemitowaniu serialu zdecydowali internauci, którzy przez dwa tygodnie głosowali w specjalnej ankiecie, umieszczonej na stronie stacji - napisało ŻW. Aż 54 proc. z ponad 13 tys. internautów zadeklarowało, że nie chce oglądać kontrowersyjnej kreskówki, a jedynie 18 proc. stwierdziło, że chciałoby ją zobaczyć. Jak informuje kanał muzyczny, powody, dla których widzowie opowiadali się w taki, a nie inny sposób, były różne – od światopoglądowych po takie, że „telewizja muzyczna to nie miejsce dla kreskówek”. – Sądząc po tym, jakie kontrowersje wywołało samo umieszczenie na stronie ankiety dotyczącej „Popetown”, z pewną ulgą przyjęliśmy decyzję naszych widzów. Gdyby okazało się, że chcą zobaczyć serial w MTV Polska, mielibyśmy twardy orzech do zgryzienia – komentuje Monika Chojnacka, szefowa kanałów muzycznych w MTV Networks Polska. – Nasza stacja była i ciągle jest miejscem dla kreskówek, a emitowane obecnie na antenie „South Park”, „Happy Tree Friends” i „Przerysowani” w równym stopniu zaskakują odważnym humorem – dodaje. „Popetown”, czyli „Papieskie miasto”, to brytyjski serial animowany, który został wyprodukowany dla BBC w 2003 roku. Ostatecznie jednak stacja nie zdecydowała się na jego emisję. – Trudno było podjąć taką decyzję, lecz komizm „Popetown” nie równoważy potencjalnej możliwości urażenia wiernych Kościoła katolickiego – powiedział wówczas Stuart Murphy z BBC. Dotychczas nietypową bajkę pokazały jedynie Nowa Zelandia i Niemcy, choć i tam nie odbyło się bez fali protestów. Archidiecezja w Monachium zdecydowała się nawet wstąpić na drogę sądową przeciw niemieckiej MTV. Akcja bajki - pisze Życie Warszawy - rozgrywa się w tytułowym miasteczku Popetown, będącym parodią Watykanu. Papieżem jest kilkuletni rozwydrzony chłopiec, a jego opiekunem Ojciec Nicholas. W „Popetown” wyróżniają się jeszcze niezbyt rozgarnięta siostra Marie, Penelope – dziennikarka egoistka oraz trzech kardynałów większość czasu spędzających w basenie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kris
  02.04.2007 15:06
  Pokazal ja takze francuski kanal MCM Music. Ale przeszlo to raczej bez echa.
 • JK
  02.04.2007 17:50
  Bluźnierstwo: KKK 2148 Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii. Bluźnierstwo sprzeciwia się szacunkowi należnemu Bogu i Jego świętemu imieniu. Ze swej natury jest grzechem ciężkim (Por. KPK, kan. 1369).

  Ogladalem tylko jedn odcinek tego - dosc kiepskiego - serialu, ale bluznierstwa (wg powyzszej def.) tam nie zobaczylem. Czyzby PT rRedaktorzy "Wiary" mieli inne informacje? Bo z tresci notki oskarzenie o bluznierstwo nie wynika.
 • wojtek
  02.04.2007 20:41
  To byla by istna kpina i żenada, gdyby pokazano taki film w Polsce. Dość już ataków na Kościół! A parodia z Papieża i Watykanu, to już dno... NIe można szargać świętości. Na pewno znajdą się tacy, których "ucieszyłby" ten film, ale im należy tylko współczuć...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »