Reklama

Nie o skandalach, ale wielkich czynach Bożych

Przyłóżcie ręce do czynienia dobra i nie traćcie czasu na niepotrzebną krytykę czy narzekanie – zachęcał w czasie metropolitalnego spotkania w Rudach abp Jan Graubner z Ołomuńca.

Reklama

Po raz drugi uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach obchodzone były jako święto całej Metropolii Górnośląskiej. Eucharystii na dziedzińcu Starego Opactwa przewodniczył abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki, a razem z nim modlili się abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup opolski Andrzej Czaja oraz biskupi Gerard Kusz z Gliwic i Jan Bagiński z Opola, którzy dokładnie tego dnia obchodzili 28. rocznicę święceń biskupich. Dziedziniec zapełnił się wiernymi, a ci którzy się nie zmieścili, zajęli miejsca na parkowych trawnikach i alejach.

– Jesteśmy pod wrażeniem wielkiej historii i wspaniałej tradycji tego miejsca, którą zawdzięczamy od XIII wieku zakonowi cystersów. Ich dorobek, myśl i modlitwa przyczyniły się do tego, że i dzisiaj, w zupełnie nowych czasach, sięgamy do tych pokładów, których tak nam potrzeba na drodze wiodącej do dojrzałości i spotkania z Jezusem Chrystusem – powiedział na powitanie bp Jan Kopiec.

Przypomniał, że właśnie mija 15 lat od przejęcia przez diecezję gliwicką tutejszego Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego. Obiektu w zupełnej ruinie, w którym od 1998 roku rozpoczął się remont i stopniowo był przywracany do dawnej świetności. Obecnie w odnowionym kompleksie działa Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej. – Historia jest ważna, ale nie wystarcza, trzeba też ludzkich sił, zaangażowania i wielkiej miłości w sercu – powiedział biskup gliwicki, odnosząc się do wielowiekowych i najnowszych dziejów Starego Opactwa. – Dzięki determinacji i niezwykłemu zaangażowaniu pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka to miejsce powstało z ruin – dodał. – To była łaska tej godziny, w której trzeba było taką decyzję podjąć. I bardzo dziękujemy, że Duch Święty dał odwagę podjęcia tej decyzji biskupowi seniorowi Janowi, a potem  realizowania tego dzieła – stwierdził abp Wiktor Skworc.

Metropolita ołomuniecki Jan Graubner powiedział, że chociaż w Rudach jest po raz pierwszy, to już czuje się tu jak w domu. W homilii zachęcał do zaufania w pójściu drogą, którą wybiera dla nas Bóg. – Miejmy odwagę mówić Bogu zawsze „tak”. Nie tylko wtedy, gdy się nam to podoba, gdy wszystko rozumiemy, gdy jest to zgodne z naszymi pragnieniami. Mówmy Bogu „tak” i wtedy, gdy nas Jego żądania przerastają. Kiedy ich nie rozumiemy, gdy nas to dużo kosztuje, kiedy stajemy się celem krytyki. Wtedy poczujemy siłę i moc Słowa Bożego, wtedy się w nas Słowo wcieli i stanie się rzeczywistością – podkreślił.

Nawiązując do sceny z Ewangelii, kiedy Maryja wyrusza z pomocą do Elżbiety, metropolita ołomuniecki zachęcał do większej uwagi na problemy i potrzeby świata oraz innych ludzi. – Przyłóżcie ręce do czynienia dobra i nie traćcie czasu na niepotrzebną krytykę czy narzekanie. Nie mówcie ciągle o skandalach czy złych przykładach, które roztrząsa świat. Mówcie raczej o wielkich czynach Bożych, które miały i mają miejsce w waszym życiu. Chwalcie Go i wielbijcie jak Maryja w „Magnificat” – dodał. Zachęcał też, by działanie Boga w naszej codzienności było tematem rozmów z dziećmi. – Miejcie odwagę przekazywać wiarę, a nie tylko tradycję – powiedział z naciskiem abp Graubner.

O pozytywnym działaniu oraz budowaniu wspólnoty z Bogiem i między sobą mówił też abp Wiktor Skworc. Podkreślił w tym rolę sanktuariów jednoczących Kościół. Obok rudzkiego, wspomniał Opole, Kamień Śląski, Górę Świętej Anny i Piekary, gdzie czcimy Maryję i świętych patronów, a także czczonych na Morawach śś. Cyryla i Metodego oraz św. Jana Sarkandra. – Święci nas łączą, jednoczą, pomagają budować Kościół, nie tylko w granicach metropolii. Budowaniu żywego Kościoła naszej wiary, naszych serc służą również takie miejsca, jak działający tutaj ośrodek rekolekcyjno-formacyjny. Powinniśmy z nich korzystać. Powinniśmy propagować w naszej metropolii hasło: raz w życiu odprawić rekolekcje zamknięte. Takie dni wyciszenia, refleksji nad sobą i swoim życiem będą owocowały i służyły budowaniu Kościoła, także Kościoła domowego w naszych rodzinach – dodał. Poinformował też o propozycji bpa Andrzeja Czai, żeby rok 2014 był przeżywany w całej metropolii jako rok rodziny.

Na koniec arcybiskupi i biskupi modlili się przed obrazem Matki Bożej Pokornej, tego dnia wyniesionym z kaplicy rudzkiej bazyliki na dziedziniec opactwa, zawierzając przyszłość całej Metropolii Górnośląskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama