W Berlinie odbędzie się Dziedziniec Narodów. Wejdzie w ramy organizowanego w różnych miastach europejskich z inicjatywy Benedykta XVI i Papieskiej Rady ds. Kultury cyklu spotkań Dziedziniec Pogan, który ma na celu dialog Kościoła katolickiego z niewierzącymi. Berlińskie spotkanie odbędzie się od 26 do 28 listopada.
Motto dialogu w Berlinie brzmi: „Doświadczenie wolności z Bogiem i bez Boga”. Niemiecki episkopat podkreśla, że Berlin, jak żadne inne miasto w Europie, stał się epicentrum politycznych wydarzeń XX wieku, w których człowiek doświadczał wolności lub jej braku. Ale Berlin jest też – czytamy w oświadczeniu – „głęboko zsekularyzowaną metropolią i tradycyjnym dla Niemiec miejscem wojującego ateizmu”. Dlatego „cieszymy się – zaznaczył w rozmowie z prasą abp Robert Zollitsch – że po dziedzińcach we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Meksyku inicjatywa ta dotarła do Niemiec. Mamy nadzieję na dobry dialog między wierzącymi a niewierzącymi” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu.
Berliński Dziedziniec Narodów rozpocznie się w Czerwonym Ratuszu, a zakończy w Muzeum im. Bodego na tzw. Wyspie Muzeów. Przez trzy dni prowadzone będą dyskusje o humanizmie i wierze, o religii między czcią a bluźnierstwem oraz o roli sztuki w dialogu między wierzącymi i ateistami. Dokładny program zostanie przedstawiony w październiku, ale już teraz informacji można zasięgnąć na specjalnej stronie internetowej www.vorhofdervoelker.de.
Berliński Dziedziniec Narodów organizowany będzie przez niemiecki episkopat i archidiecezję berlińską oraz Papieską Radę ds. Kultury we współpracy z Akademią Katolicką w Berlinie i Fundacją Guardiniego.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.