Kosze kwiatów, warzyw i bochen chleba przynieśli do kościoła św. Jakuba ogrodnicy i rolnicy.
Drugi dzień Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw rozpoczęła Msza św. dziękczynna za zebrane plony i z prośbą o błogosławieństwo dla pracujących w ogrodnictwie i rolnictwie. W kościele św. Jakuba Ap. zebrali się na modlitwie posłanki Dorota Rutkowska i Krystyna Ozga, władze miasta z prezydentem Leszkiem Trębskim na czele, władze powiatu ze starostą Mirosławem Beliną, pracownicy Instytutu Ogrodnictwa z prof. Franciszkiem Adamickim, jego dyrektorem, a także przedstawiciele sołectw, stowarzyszeń i organizacji gminnych. O piękną oprawę liturgii zadbali chór parafialny i Miejska Orkiestra Dęta, której członkowie ubrani byli - jak zwykle - w galowe mundury z wyhaftowanymi jabłuszkami.
Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Jan Pietrzyk. W homilii jako wzór człowieka wierzącego przywołał św. Pawła, a potem także tych, którzy "dbają, by wiara była pielęgnowana i aby w ojczyźnie była podtrzymywana tradycja". - Nie ulega wątpliwości, że są to ci wszyscy, którzy trudzą się, aby ziemia wydawała plon. Którzy w tym czasie wychodzą na pola i swoimi rękoma wrzucają ziarno w ziemię i może, szanując tradycję, klękają i błogosławią to ziarno. Warto ich postawić za przykład, bo w najtrudniejszych czasach byli zawsze przywiązani do ziemi, byli wierni religii i ojczyźnie. Dlatego możliwe było odbudowanie państwa polskiego. Wiedzieli, że ziemia zapewnia wolność i życie - mówił. - I dziś nie brakuje różnych niebezpieczeństw zniewalających człowieka. Dlatego modlimy się na tej Mszy św. za tych, którzy sieją i proszą o wzrost. Chcemy powiedzieć im: "Bądźcie mądrzy, pielęgnujcie to, co polskie, nie zniechęcajcie się trudnościami". My też sobie musimy uświadomić, że ci, którzy wrzucają ziarno w ziemię, są nie tylko siewcami, ale również Bożą rolą.
W czasie procesji z darami posłanki, władze miasta, powiatu i dyrekcja Instytutu Ogrodnictwa do ołtarza przynieśli bochen, kosz owoców i warzyw, kwiaty słonecznika oraz chleb i wino. Na zakończenie Mszy św. prezydent Trębski podkreślił, że Eucharystia dziękczynna jest ważną częścią Święta Kwiatów. - To nie jest tylko święto miasta. To także wspólne święto Skierniewic, gmin, które leżą wokół nich, i całego powiatu. Dlatego podczas Eucharystii dziękujemy nie tylko pracownikom Instytutu Ogrodnictwa, którzy przez cały czas pracują, żeby Skierniewice były stolicą nauk ogrodniczych, ale także tym, którzy pracują w sadach, ogrodach, na polach wokół naszego miasta - mówił.
Po Mszy św. prezydent poczęstował wszystkich jej uczestników kawałkiem pokrojonego bochna ofiarnego. Ks. proboszcz J. Pietrzyk przypomniał o rozpoczętej podczas Święta Kwiatów akcji ewangelizacyjnej "Rośnij z Gościem". Specjalny serwis znajduje się TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.