Putin nie jest pewny Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że nie może być na sto procent pewien, iż władze Syrii podporządkują się porozumieniu zakładającemu zniszczenie syryjskiej broni chemicznej. Są jednak podstawy do nadziei - oświadczył.

"Czy zdołamy to wszystko zrealizować? Nie mogę być na sto procent pewien" - mówił Putin na spotkaniu Klubu Wałdajskiego, skupiającego ekspertów i dziennikarzy zajmujących się Rosją. "Jednak na razie wszystko, co widzieliśmy w ostatnich dniach, daje nam przekonanie, że tak się stanie" - dodał.

Moskwa ma "wszelkie podstawy", by uważać za "zręczną prowokację" atak z użyciem broni chemicznej, do którego doszło 21 sierpnia pod Damaszkiem - powiedział prezydent Rosji.

Wyraził ocenę, że użycie siły zbrojnej wobec Syrii byłoby ciosem dla ładu światowego. Zapewnił, że Rosja "nie ma żadnych wyjątkowych interesów w Syrii, które skłaniałyby ją do chronienia obecnych władz syryjskich. "Walczymy o zachowanie zasad prawa międzynarodowego" - zapewnił.

Zarzucił państwom zachodnim, że nie mają odpowiedzi na pytanie, co zrobić, jeśli władzę w Syrii po interwencji zachodniej przejmą grupy ekstremistyczne.

Opowiedział się za opartym za zaufaniu dialogiem z Zachodem. "Musimy razem z Amerykanami, z Europejczykami prowadzić dialog mimo wszystko oparty na zaufaniu, żebyśmy mogli słuchać się wzajemnie i przyjmować argumenty" - mówił.

Rosyjski prezydent wypowiedział się też na temat Ukrainy. "Dziś Ukraina jest niepodległym państwem, odnosimy się do tego z szacunkiem" - zapewnił. Dodał zarazem: "Mamy wspólne tradycje, mentalność, kulturę, bardzo bliskie języki, jesteśmy jednym narodem". Rosja, jak to określił, uważa Ukrainę za "część wielkiego świata rosyjsko-ukraińskiego".

Mówiąc o zamiarze podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE, Putin podkreślił, że Rosja "uczciwie mówi" Ukrainie: "+To wasz wybór+". "Jednak weźcie pod uwagę, że będziemy musieli jakoś bronić swojego rynku, wprowadzać sposoby jego ochrony" - zastrzegł.

Putin ocenił też, że władza w Rosji nie jest doskonała, ale nie jest ona również idealna w innych krajach, w tym w USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
wiecej »