Pontyfikat papieża Franciszka niezwykle wyraźnie akcentuje kwestię ubóstwa i w wyjątkowy sposób przypomina o delikatności Boga – uważa arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.
Hierarcha wziął udział w specjalnej sesji naukowej z okazji Roku Wiary, która odbyła się 1 października w archidiecezjalnym seminarium duchownym.
Zdaniem amerykańskiego hierarchy, ci, którzy mają nadzieję, że papież Franciszek w kwestiach fundamentalnych dla wiary dokona jakiegoś wyłomu w katolickim nauczaniu, są w błędzie. Według metropolity nie mają podstaw do obaw także ci, którzy boją się, że Ojciec Święty odchodzi od zasad wiary Kościoła katolickiego.
„Jednocześnie styl tego pontyfikatu z pewnością odróżniać się będzie od wszystkiego, co zdarzyło w minionym stuleciu” – dodał arcybiskup i wskazał, jak obecny papież ogniskuje uwagę wielu ludzi na całym świecie. „Świat zatrzymał się z powodu papieża Franciszka – choćby tylko na małą chwilę – dlatego, że tak wielu ludzi wyczuwa w nim coś więcej niż on sam jest; nie tylko Bożą prawdę i Bożą sprawiedliwości, ale delikatność Boga” – zaznaczył mówca i podkreślił, że jednym z najważniejszych tematów pontyfikatu Franciszka jest kwestia „Globalnego Południa” i ubogich mieszkańców, którzy zamieszkują kraje na półkuli południowej.
Mówiąc w dalszej części wykładu m.in. o nowej ewangelizacji, abp Chaput ostrzegł, by nie utożsamiać jej z technikami, metodami i programami. „Jej głównymi instrumentami jesteście raczej wy, jestem ja” – dodawał i zapewniał, że świat zmieni się pod warunkiem, że wcześniej dokona się duchowa zmiana w sercach każdego z nas.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.