Kościół Ormiański odpowiada na list uczonych muzułmańskich

Apostolski Kościół Ormiański odpowiedział na list 138 uczonych muzułmańskich do papieża i przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich.

„Rozpoczęcie prawdziwego dialogu między religiami monoteistycznymi uważamy za imperatyw” – napisał w odpowiedzi abp Jeznik Petrosjan, sekretarz generalny ds. stosunków między Kościołami w kancelarii katolikosa Karekina II. W liście adresowanym do jednego z sygnatariuszy księcia Jordanii dr. Ghazi Bin Muhammada Bin Talala abp Petrosjan pisze, że Kościół Ormiański z radością przyjął dobrą wolę muzułmańskich uczonych, którzy pragną „popierać pokój i braterską miłość między przedstawicielami i wiernymi największych religii monoteistycznych”, i przekazuje najlepsze życzenia od patriarchy Karekina II. Następnie obszernie wspomina wielowiekową przyjaźń i wzajemne poszanowanie, które od VII w. łączyły Ormian i narody muzułmańskie, nie pomijając wielu cierpień, jakich doświadczyli Ormianie ze strony Turcji w latach 1915-1923, gdy zginęło ich ok. 1,5 mln. Duchowny w imieniu swej wspólnoty wyraża też wdzięczność Bogu za to, że udało się w końcu doprowadzić na terenie Armenii do pojednania i pokoju. Celem dialogu, który Kościół Ormiański „uważa za imperatyw”, jest według abp. Petrosjana „wzmocnienie wiecznych i wspólnych wartości ludzkich, nawiązanie stosunków między różnymi wyznaniami i ochronę wszystkich stworzeń Bożych”. „Mamy też nadzieję, że przyczyni się to do lepszego wzajemnego zrozumienia”, m.in. pogłębienia „obustronnego szacunku względem swoich duchowych, narodowych i kulturowych tradycji i dziedzictwa” – pisze ormiański duchowny. Na koniec hierarcha wyraził nadzieję, że na Kaukazie i Bliskim Wschodzie, w „miejscu, gdzie powstało życie, i w kolebce starożytnych cywilizacji” i największych religii monoteistycznych, zostanie wreszcie zaprowadzony pokój, o co stale modli się jego wspólnota. „Oby Bóg wysłuchał naszych modlitw i dopomógł w naszych wysiłkach, by stworzona została atmosfera, gdzie dialog i współpraca poprowadzą do zaufania i miłości” – napisał w zakończeniu abp Petrosjan. List pt. „Słowo wspólne między nami i wami” wystosowało 138 teologów muzułmańskich 30 października 2007 r. Wezwali oni papieża i przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich do wspólnych działań na rzecz pokoju i zrozumienia między religiami, podkreślając, że znalezienie wspólnej płaszczyzny nie może się ograniczać do „grzecznego dialogu” i że „stawką jest być może przetrwanie całego świata”. W imieniu Benedykta XVI odpowiedź na list, ogłoszoną 29 listopada 2007 r., wystosował watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, również adresując ją do jordańskiego księcia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »