Indie: Tysiące chrześcijan wracają do hinduizmu

Prawie 1800 indyjskich chrześcijan powróciło do wyznawania hinduizmu, swej pierwotnej religii. Ceremonia ich „oczyszczenia" (shuddikaran) odbyła się 27 kwietnia w Borivli koło Bombaju.

Przewodniczący jej Swami Narendra Maharadż powiedział, że w stanach Maharasztra i Gudżarat do hinduizmu powróciło 42 tys. osób, wcześniej nawróconych na chrześcijaństwo. Wszyscy oni należą do tzw. ludności plemiennej. Jednocześnie Maharadż oskarżył chrześcijan o stosowanie zwodniczych i bałamutnych metod w celu nawrócenia hinduistów na swą religię. Dlatego potrzebne jest – jego zdaniem – „prawo antykonwersyjne”, gdyż „nikt nie powinien być nawracany, bez względu na to, jaką religię wyznaje”. Skrytykował partie polityczne za to, że nie działają wystarczająco stanowczo w tym kierunku i nie chronią interesów hinduizmu, który uważają za „naturalną religię” mieszkańców Indii. Z kolei 14 kwietnia w mieście Tirunelveli w stanie Tamilnadu ponad tysiąc chrześcijańskich dalitów (niedotykalnych) wróciło do religii hinduistycznej. Organizatorzy tej ceremonii zapowiedzieli, że w najbliższych miesiącach uczyni to kolejne 20 tys. chrześcijan w Villupuram. Biskup pomocniczy archidiecezji bombajskiej Percival Fernandez powiedział agencji AsiaNews, że żaden dorosły nie może otrzymać sakramentu chrztu wbrew swojej woli, zaś chrzest narzucony siłą jest nieważny i osoba w ten sposób ochrzczona nie może być uważana za katolika. Wyjaśnił, że Kościół wielokrotnie prosił ludzi oskarżających go o nawracanie siłą na chrześcijaństwo, by przedstawili takie osoby, jednak jak dotychczas nie ujawniła się ani jedna. Pytany o prawo antykonwersyjne, które już obowiązuje w kilku indyjskich stanach, bp Fernandez zauważył, że lepiej by było, gdyby ustawodawcy zajęli się planami zapewnienia wody pitnej, godziwych mieszkań, codziennego chleba i podstawowej edukacji milionom obywateli, którzy są tych dóbr pozbawieni, a do których mają prawo.

«« | « | 1 | » | »»
 • Leszek
  29.04.2008 09:17
  Uprawianie jogi i u nas ma niestety przykre konsekwencje, ludzie "przechodzą" na hinduizm, bo to bardzo proste nie trzeba się spowiadać, nie ma tak wysokich wymagań jak w katolicyzmie. To ludzka słabość i lekkomyślność.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  28°C Środa
  dzień
  29°C Środa
  wieczór
  26°C Czwartek
  noc
  21°C Czwartek
  rano
  wiecej »