Abp Życiński ogłosił w diecezji zbiórkę pieniędzy dla powodzian na Ukrainie

Metropolita lubelski, ogłosił apel o pomoc dla powodzian na Ukrainie. Przypomniał, że diecezjanie pomogą „przyjaciołom".

Zbiórka do puszek odbędzie się w Kościołach w niedzielę - 10 sierpnia. - Wystąpiłem z apelem, abyśmy pomogli naszym przyjaciołom - podkreślił w audycji „Pasterski kwadrans” na antenie Radia eR, rozgłośni archidiecezji lubelskiej, abp Józef Życiński. Metropolita przypomniał, że wśród poszkodowanych są przyjaciele z Iwanofrankiwska i z diecezji drohobycko-samborskiej. - Studenci z tych terenów studiują w naszym seminarium, przygotowując się do kapłaństwa, ich księża biskupi uczestniczą w wielu wspólnych uroczystościach - wymieniał hierarcha. Przypomniał wspólną modlitwę na Majdanku, w intencji dialogu i przyjaźni między narodami Ukrainy i Polski. Hierarcha przywołał inicjatywy, które mogą przybliżać w tych dniach obydwa narody. - Od 28 do 30 sierpnia w Uhryniowie i Dołhobyczowie odbędą się Transgraniczne Dni Dobrego Sąsiedztwa - przypomniał abp Życiński. - Przedstawiciele młodzieży, środowisk małego biznesu władz samorządowych spotkają się w przyjacielskiej atmosferze - tłumaczył. Uczestnicy wydarzeń wezmą m.in. udział w liturgii sprawowanej wspólnie przez hierarchów z Polski i z Ukrainy. Także otwarcie wrześniowego (26 -28 września) Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie poprzedzi wręczenie statuetek Cyryla i Metodego dla osób szczególnie zaangażowanych dla dialogu polsko-ukraińskiego. Statuetki otrzymają Leonid Zaszkilniak z Uniwersytetu Lwowskiego, Zbigniew Gloza – red. nacz. Kwartalnika „Karta” oraz Igor Hałagida – pracownik gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Gdy wiele osób próbuje rozdrapywać rany historii, wtedy trzeba szukać tych, którzy budują pomosty – podkreślił abp Józef Życiński, z inicjatywy którego co kilka lat od 2000 roku odbywa się lubelski Kongres. W archidiecezji lubelskiej można pomóc powodzianom na Ukrainie podczas niedzielnej zbiórki do puszek. Można także wpłacić pieniądze na konto diecezjalnej Caritas.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  29°C Czwartek
  dzień
  30°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  wiecej »