Przyjęciem specjalnego przesłania końcowego zakończyło się w Baltimore zebranie plenarne episkopatu USA.
Hierarchowie odnoszą się w nim do najważniejszych problemów poruszanych w czasie obrad, a więc pomocy ofiarom cyklonu na Filipinach, weryfikacji pomocy socjalnej dla Haiti, reformy prawa migracyjnego, kwestii nauczania i sprawowania sakramentów, a także dezaprobaty wobec wprowadzania prawa godzącego w wolność religii i sumienia.
Ta ostatnia sprawa dotyczy przede wszystkim przepisów Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, które według Kościoła stoją w sprzeczności z poszanowaniem przez państwo prawa do wolności religii i wyznania. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenie rozumienia wolności religijnej do wolności kultu, a także przymuszanie osób zatrudnianych w placówka katolickich do rozprowadzania w ramach powszechnej opieki medycznej środków poronnych i antykoncepcyjnych oraz dokonywania zabiegów sterylizacji.
Biskupi uznali, że ochrona wolności religijnej, zwłaszcza w kontekście wytycznych Departamentu Zdrowia, jest absolutnym priorytetem. „Mimo nieustannie podejmowanych przez nas wysiłków i dialogu problem wciąż pozostaje nierozwiązany. Wolelibyśmy poświęcić ostatnich pięć lat raczej na pracę nad realizacją wspólnych celów, zamiast natrętnie dopominać się o naszą wolność religijną. Zostaliśmy zmuszeni do poświęcenia czasu i środków na konflikt, którego ani nie rozpoczęliśmy, ani nie szukaliśmy” – napisali amerykańscy biskupi.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.