Przyjęciem specjalnego przesłania końcowego zakończyło się w Baltimore zebranie plenarne episkopatu USA.
Hierarchowie odnoszą się w nim do najważniejszych problemów poruszanych w czasie obrad, a więc pomocy ofiarom cyklonu na Filipinach, weryfikacji pomocy socjalnej dla Haiti, reformy prawa migracyjnego, kwestii nauczania i sprawowania sakramentów, a także dezaprobaty wobec wprowadzania prawa godzącego w wolność religii i sumienia.
Ta ostatnia sprawa dotyczy przede wszystkim przepisów Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, które według Kościoła stoją w sprzeczności z poszanowaniem przez państwo prawa do wolności religii i wyznania. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenie rozumienia wolności religijnej do wolności kultu, a także przymuszanie osób zatrudnianych w placówka katolickich do rozprowadzania w ramach powszechnej opieki medycznej środków poronnych i antykoncepcyjnych oraz dokonywania zabiegów sterylizacji.
Biskupi uznali, że ochrona wolności religijnej, zwłaszcza w kontekście wytycznych Departamentu Zdrowia, jest absolutnym priorytetem. „Mimo nieustannie podejmowanych przez nas wysiłków i dialogu problem wciąż pozostaje nierozwiązany. Wolelibyśmy poświęcić ostatnich pięć lat raczej na pracę nad realizacją wspólnych celów, zamiast natrętnie dopominać się o naszą wolność religijną. Zostaliśmy zmuszeni do poświęcenia czasu i środków na konflikt, którego ani nie rozpoczęliśmy, ani nie szukaliśmy” – napisali amerykańscy biskupi.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.