Dialog międzyreligijny uczy nas nie poniżać

Dialog międzyreligijny uczy nas uważać, by w szkołach, na uniwersytetach, w mediach, a zwłaszcza w kazaniach nie przedstawiać w złym świetle religii wyznawanej przez innych. Uczy nas także nie poniżać przekonań religijnych drugiego człowieka i traktować różnice etniczne, kulturowe czy światopoglądowe za bogactwo, a nie zagrożenie.

Podkreślił to w stolicy Austrii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego. Kard. Jean-Louis Tauran wystąpił na forum globalnym zorganizowanym w Wiedniu przez Międzynarodowy Ośrodek ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha bin Abdulaziza (KAICIID).

W rozpoczętej dziś dwudniowej konferencji międzynarodowej bierze udział 450 zwierzchników religijnych, wychowawców i polityków. Forum globalne zamyka serię warsztatów kontynentalnych założonego przez saudyjskiego monarchę ośrodka. Odbywają się one w ramach trzyletniego programu zatytułowanego: „Wizerunek drugiego”. Chodzi o dawanie obiektywnego obrazu innych w edukacji, czemu był poświęcony bieżący rok, oraz w mediach i w internecie, które będą tematami dwóch następnych lat.

Kard. Tauran przypomniał, że w centrum troski tak przywódców politycznych, jak i zwierzchników religijnych stoi osoba ludzka. Wszyscy należymy do tej samej rodziny ludzkiej, mamy tę samą godność, te same problemy, prawa i obowiązki. „Niestety jednak musimy przyznać, że oceniamy ludzi według powierzchowności czy tego co produkują, podczas gdy osoba to coś o wiele więcej – zauważył szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu międzyreligijnego. – Sprowadzamy osobę do roli przedmiotu, jak świadczą problemy powstałe w związku z biotechnologią, tymczasem człowiek wykracza poza swój wymiar materialny”. Francuski purpurat podkreślił, że dialog międzyreligijny zmusza do wzajemnego wysłuchiwania się i poznawania, przemyślenia wydawanych osądów i prezentowania własnej wiary z szacunkiem dla innych. „Musimy absolutnie wykluczyć, by religie rodziły w ludziach lęk, wykluczanie czy poczucie wyższości” – powiedział kard. Tauran.

Międzynarodowy Ośrodek ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha bin Abdulaziza (KAICIID) to instytucja paradoksalna. Przed dwoma laty utworzyły ją wspólnie w Wiedniu Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Mimo tego typu wspólnej inicjatywy Arabia Saudyjska, nie utrzymująca zresztą stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, wciąż pozostaje krajem, gdzie zupełnie brak wolności religijnej. Publiczny kult chrześcijański jest całkowicie zakazany, wszyscy obywatele muszą być muzułmanami, a nawrócenie na inną religię karze się śmiercią. Tamtejszy wielki mufti powtarza, że wszystkie kościoły tego regionu winno się zniszczyć. Stąd rozumienie tam dialogu międzyreligijnego, o którym mowa w nazwie wiedeńskiego ośrodka, niewiele ma wspólnego z zasadami, które wyłożył dziś na forum globalnym kard. Tauran.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • alfabetka
  18.11.2013 21:46
  A ja byłam przekonana, ŻE TEGO UCZY NAS CHRYSTUS ?
 • waldi
  18.11.2013 22:22
  Tak, tak, dialog międzyreligijny kwitnie również w Nigerii w spalonych chrześcijańskich kościołach i pośród zabijanych chrześcijan. Tacy jak kard. Tauran zdają się tego nie widzieć.Im nie grozi islamskie zabijanie.
 • Muminek
  19.11.2013 08:27
  Niestety, to jest koniec głoszenia Ewangelii i Chrystusa aż po krańce świata - teraz kościół w Austrii będzie głosił dialog, Święci przewracają się w grobach a diabeł się cieszy!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »