Szwajcaria: Muzułmanie nie chcą posyłać dzieci na koedukacyjne lekcje pływania

Szwajcarski sąd odrzucił żądanie jednego z wyznawców islamu, domagającego się zwolnienia swoich synów z obowiązkowych lekcji pływania w grupie z dziewczętami.

Orzeczenie sądu spotkało się z krytyką ze strony muzułmańskich organizacji europejskich. Islamscy przywódcy duchowi twierdzą, że poglądy religijne muzułmanów powinny być respektowane. „Muzułmańscy uczniowie w Europie powinni mieć prawo uczestniczenia w takich lekcjach pływania, które odpowiadają ich religijnym przekonaniom” – podkreśla Chakib Benmakhlouf, szef Związku Organizacji Islamskich w Europie (FIOE). Jego zdaniem, niektóre zachodnie kraje łamią zasady wolności stosując takie prawa i sądowe orzeczenia, które naruszają prawa mniejszości. Sąd w orzeczeniu z 24 października, odraczając prośbę szwajcarskiego muzułmanina, który nie chciał, aby jego dwóch synów uczestniczyło w koedukacyjnych lekcjach pływania, uzasadnił, że w procesie integracji priorytetem powinna być równość pomiędzy płciami, a nie religijne argumenty. Jak podkreśla portal IslamOnline z siedzibą w Katarze, obecny werdykt stoi w sprzeczności z decyzją szwajcarskiego sądu z 1993 roku, który zgodził się na zwolnienie muzułmańskiej uczennicy z lekcji pływania w grupie z chłopcami. Niektóre szkoły szwajcarskie podjęły kroki, mające zachęcić muzułmanów do uczestnictwa w lekcjach pływania. W tym celu wybudowały oddzielne baseny i przebieralnie dla dziewcząt i chłopców. W większości jednak placówek muzułmańscy uczniowie i uczennice, przy aprobacie rodziców, notorycznie unikają koedukacyjnych zajęć z wychowania fizycznego. Szejk Ounis Guergah, kierujący Unią Organizacji Islamskich Francji (UOIF), apeluje o wyważone podejście do sprawy. „Nie powinno się podchodzić do tego rygorystycznie w przypadkach dzieci, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej. Ale nawet wtedy rodzice powinny uczyć dzieci skromności i czystości” – dodał islamski działacz, podkreślając, że w przypadku starszych uczniów należy stosować zasady ubioru zgodne z zasadami islamu. Szejk powołując się na przykład Francji, gdzie w kilku szkołach unikanie koedukacyjnych zajęć doprowadziło do wydalenia uczniów ze szkoły, zaznaczył, że jeśli pojawi się podobna groźba – ze względu na dobro uczniów – należy pozwolić im na uczestniczenie w mieszanych lekcjach pływania. W 7,5-milionowej Szwajcarii żyje ponad 340 tys. muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
 • bartek
  29.10.2008 22:48
  Muzułmanie powinni dostosować się do prawa kraju, w którym mieszkają. Jeśli się kogoś wpuści do swojego domu, to ten ktoś powinien dostosować się do zwyczajów tego domu i nie powinien w nim wprowadzać swoich zwyczajów. Jeśli mu to nie odpowiada, to niech nie przychodzi.
 • Lars
  30.10.2008 12:04
  Zawsze jak czytam o protestach, pikietach czy wręcz buntach grup mniejszościowych, to widzę, że to czego one żądają, jest na ogół w sprzeczności z zasadami społeczności, które stanowi większość. Wymuszanie „swoich” praw – czyli zmuszanie większości do akceptowania, a właściwie przestrzegania zasad mniejszości, jest tym samym problemem, jaki zgłaszają grupy mniejszościowe. Chodzi o to, że większość wg żądań mniejszości musi i ma obowiązek podporządkować się mniejszości gdyż jak z tego wynika – mniejszość ma prawo – czyli większość je w tym momencie traci. Większość czyli dana społeczność przyjęła określone zasady i nie tylko ma prawo do ich przestrzegania ale i do tego, by egzekwować ich przestrzeganie przez wszystkich niezależnie od tego czy jest to grupa piętnastu czy stu piętnastu osobowa mająca swoje wewnętrzne przepisy - zasady .
  Faktem jest, że każdy ma prawo do własnych poglądów, ideologii i religii, ale dlaczego to „prawo” mniejszości, ma posiadać większą siłę przebicia, niż obowiązujące prawo społeczności, w której żądający zmian się domagają ?
  Jeśli chodzi o zajęcia lekcyjne na basenie to myślę, że nie jest to takie problemowe jak żądania gejów, (adopcja dzieci, związki małżeńskie), które budzą delikatnie mówiąc oburzenie .
  Wydaje mi się, że każde żądanie cokolwiek by to nie było, jest siłowym załatwianiem sprawy i rodzi nie tylko sprzeciw, ale i niechęć do wymuszających. W takich sytuacjach gdy ktoś ode mnie czegoś żąda i argumentuje to moim obowiązkiem względem jego praw, to nie myślę o jakichkolwiek jego prawach, a raczej o przekraczaniu „gościnności” i przysłowiowym sięganiu po rękę, bo palec już mu nie wystarcza.
  Są jeszcze inne powody wynikające z niechęci do muzułmanów – terroryzm i zalewanie świata przez Islam. Jakieś dwa lata temu muzułmanie stanowiący mniejszość, swoje niezadowolenie wykazywali podpalaniem samochodów na ulicach Paryża. Trudno się dziwić społecznościom, w których zamieszkują mniejszości a dochodzi w nich do powolnego wymuszania przez grupy mniejszościowe swoich praw, choćby to były tak nieistotne sprawy jak powyższa, że każdy przejaw domagania się zmian tworzy podziały.
  Wydaje mi się, że opisany problem jest głębszy, niż organizacyjne rozdzielenie dziewczyn od chłopców na basenie, o czym świadczy to, że sprawa trafiła do sądu a przecież w tej konkretnej sprawie można byłoby dogadać się bez najmniejszego problemu.
 • 30.10.2008 17:15
  Oczywiście. Prawa dla wszystkich mniejszości, a co z prawami katolickiej większości? Dlaczego nikt nie mówi o poszanowaniu naszych praw. Na Zachodzie są wręcz ograniczane, żeby nie "drażnić" np. muzułmanów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »