Abp Marchetto o potrzebie łączenia rodzin migrantów

Wszyscy migranci, niezależnie od tego, jaki mają status, winni móc się cieszyć prawami człowieka. Szczególna ochrona należy się najsłabszym: kobietom, niepełnoletnim pozbawionym opieki, osobom starszym i niepełnosprawnym - powiedział dziś w Manili sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Abp Agostino Marchetto uczestniczy w trwającym od 27 do 30 października w stolicy Filipin drugim Światowym Forum Migracji i Rozwoju. Biorą w nim udział delegaci 151 państw członkowskich ONZ i obserwatorów oraz ok. 20 organizacji międzynarodowych. Pierwsze takie forum odbyło się w lipcu 2007 r. w Brukseli. Niezależnie od tego, jaką ma formę czasowa migracja, nie można tego brać za pretekst, by nie respektować praw migrantów – wskazał sekretarz watykańskiej dykasterii. W szczególności chodzi o ich prawo do połączenia z rodziną. W krajach pochodzenia migrantów trzeba stworzyć większe możliwości pracy. Należy unikać takich form polityki migracyjnej, które podważałyby podstawy społeczeństwa, zwłaszcza rodzinę, będącą jego zasadniczą komórką. Korzyści, jakie może przynieść emigracja, nie są w stanie wyrównać szkód wynikających z rozbicia rodzin. Najbardziej cierpią wówczas dzieci, wychowujące się często bez rodziców, co zrzuca na nie zbyt wielką jak na ich wiek odpowiedzialność. W krajach docelowych łączenie rodzin migrantów najlepiej przyczynia się do ich integracji i uniknięcia problemów związanych szczególnie z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. „Migranci to nie tylko problem, ale i dar dla naszych społeczeństw – dodał abp Marchetto. – Pomagają nam oni w pracy, pobudzają do większego otwarcia umysłu, ekonomii i polityki oraz szukania nowych wzorców”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »