Rzym: Jan Paweł II prorokiem

Na profetyczny charakter pontyfikatu Jana Pawła II wskazali uczestnicy rzymskiej konferencji zorganizowanej z okazji 30. rocznicy objęcia przez kard. Karola Wojtyłę Stolicy Piotrowej. Odbywa się ona od wczoraj na "Seraficum" - Papieskim Wydziale Teologicznym Franciszkanów Konwentualnych. W drugim dniu obrad mówiono o liturgii, misjach oraz dialogu Kościoła ze współczesnym światem.

Wieloletni mistrz papieskich ceremonii, a obecnie przewodniczący Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, abp Piero Marini określił Jana Pawła II mianem szafarza Bożych tajemnic. Zaznaczył, że Karol Wojtyła doskonale rozumiał możliwości stwarzane przez liturgię odnowioną na II Soborze Watykańskim, jako źródło ewangelizacji i komunii kościelnej, a więc wypełniania posługi Piotrowej. Czynił to między innymi poprzez adaptację do warunków lokalnych oraz inkulturację, dbając o czynne uczestnictwo wiernych w liturgii – stwierdził abp Marini. Z kolei prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Angelo Amato poświęcił swe wystąpienie treści doktrynalnej encykliki „Redemptoris Missio” z 1990 r. Zdaniem byłego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary nazbyt często ten ważny dokument traktowano wyłącznie w kategoriach duszpasterskich. Tymczasem ma on charakter opatrznościowy. Jan Paweł II podkreślił w nim aktualność i konieczność prowadzenia także dziś misji wobec nieochrzczonych. Przeciwstawił się wynikającym z indyferentyzmu tendencjom do zaniechania niesienia Ewangelii Chrystusa. Wielokrotnie zaznaczał, że każda osoba ma prawo poznania jedynego Zbawiciela człowieka. Dialog z innymi religiami nie może oznaczać rezygnacji z misji ad gentes. W powołaniu misyjnym Papież dostrzegał powołanie do świętości. Encyklika „Redempotris Missio” jest mistrzowskim, kompletnym wykładem teologii misyjnej, który po dziś dzień zachowuje swą aktualność. Świadczą o tym kolejne dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, w tym głośna instrukcja Kongregacji Nauki Wiary „Dominus Jesus” z roku 2000, stanowiąca syntezę „Redempotris Missio” – podkreślił abp Amato. Kolejni prelegenci wskazywali na wizję demokracji w myśli Jana Pawła II. Zaznaczono, że Ojciec Święty postrzegał ją jako metodę polityczną personalizacji życia społecznego. Musi ona gwarantować swobodę wyznawania wiary i umacniać podmiotowość osoby. Przypomniano ścisłą więź wiary i rozumu, ukazaną w encyklice „Fides et ratio” oraz jedność głównych linii pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI. „Jan Paweł II ufał ludzkiemu umysłowi i jasno dostrzegał, że wiara nie hamuje poszukiwań intelektualnych, lecz zachęca do pojmowania prawdy w całym jej blasku” – podkreślił teolog Domu Papieskiego, o. Wojciech Giertych OP.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »