Benedykt XVI: Chrześcijanie i żydzi mają wspólne duchowe dziedzictwo

Trwające od ponad 30 lat regularne kontakty Żydowskiego Komitetu Konsultacji Religijnych ze Stolicą Apostolską przypomniał Papież, przyjmując w Watykanie jego delegację. Przy tej okazji potwierdził zaangażowanie Kościoła w wypełnianie zasad historycznej soborowej Deklaracji „Nostra aetate".

Potępiła ona wszelkie formy antysemityzmu, stanowiąc kamień milowy w dziejach relacji katolicko-żydowskich. Benedykt XVI wskazał, że chrześcijanie są dziś coraz bardziej świadomi duchowego dziedzictwa wspólnego z narodem wybranym. Również Żydzi są wezwani do odkrywania tego, co ich łączy ze wszystkimi wierzącymi w Boga Izraela, który objawił się w swej mocy i życiodajnym Słowie. Winniśmy dawać wspólne świadectwo Bożej miłości, miłosierdziu i prawdzie. Ma to żywotne znaczenie w naszych czasach, zagrożonych utratą duchowych i moralnych wartości, gwarantujących ludzką godność, solidarność, sprawiedliwość i pokój. „W naszym udręczonym świecie, tak często naznaczonym ubóstwem, przemocą i wyzyskiem, w dialogu między religiami i kulturami trzeba dostrzegać coraz bardziej święte zobowiązanie. Dotyczy ono tych, którzy angażują się w budowanie świata godnego człowieka” – wskazał Benedykt XVI. Podkreślił potrzebę wzajemnej akceptacji i poszanowania, mówienia prawdy w miłości. Istotna jest ona dla przezwyciężania różnic, zapobiegania nieporozumieniom i unikania zbytecznych konfrontacji. „Jak sami doświadczyliście w ciągu lat spotkań w Międzynarodowym Katolicko-Żydowskim Komitecie Łączności, dialog jest poważny i uczciwy tylko wówczas, gdy respektuje różnice i uznaje innych właśnie w ich odmienności. Szczery dialog wymaga zarówno otwartości, jak i silnego poczucia tożsamości z obu stron. W ten sposób każdy zostanie ubogacony darami drugiego” – powiedział Papież. Benedykt XVI przypomniał swe niedawne spotkania z Żydami w Nowym Jorku, Paryżu i Watykanie. Zapewnił o modlitwie za kongres „Religia a społeczeństwo dzisiaj”, który zostanie zorganizowany przez Żydowski Komitet Konsultacji Religijnych w przyszłym miesiącu w Budapeszcie. Będzie tam tej delegacja watykańska. Program dziesięciodniowego kongresu zaprezentował rabin David Rosen. Zwracając się do Ojca Świętego, wyraził też solidarność społeczności żydowskiej z prześladowanymi chrześcijanami – zwłaszcza w Iraku, Indiach oraz południowej i południowo-wschodniej Azji. Wyraził podziękowanie chrześcijanom, którzy podczas drugiej wojny światowej ratowali Żydów. Ponadto ponowił prośbę o udostępnienie uczonym wszystkich materiałów Archiwum Watykańskiego dotyczących tego okresu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »