Stawką jest przyszłość ludzkości

„Kiedy chrześcijanie i muzułmanie siadają wokół stołu, by rozmawiać o 'miłości Boga' i 'miłości bliźniego', stawka w grze przerasta zakres ich dobrosąsiedzkich stosunków: dotyczy bowiem przyszłości ludzkości" - pisze „L'Osservatore Romano" komentując rozpoczynające się dzisiaj w Watykanie spotkanie katolicko-muzułmańskie.

W trzydniowym spotkaniu wezmą udział delegacja Kościoła katolickiego i przedstawiciele sygnatariuszy głośnego listu, jak przed ponad rokiem 138 intelektualistów muzułmańskich wystosowało do przywódców chrześcijan, w tym do Benedykta XVI. To spotkanie, dodaje watykański dziennik, ważne jest „nie tylko dlatego, że do obu religii należy odpowiednio ponad jedna trzecia i jedna piąta ludzkości”, ale również dlatego, że „nowa dynamika świata, w której wymiar religijny zajął znów centralne miejsce w publicznej debacie, przyczynia się dziś także do globalizacji obowiązków i odpowiedzialności, spoczywających na wierzących”. „L'Osservatore Romano” przypomina inicjatywy, które poprzedziły watykańskie spotkanie i stwierdza, że „upoważniają one do rozsądnej nadziei, chociaż obowiązkiem jest zdrowa dawka realizmu”. Dotyczy on „kluczowych kwestii, związanych przede wszystkim z wielkimi zagadnieniami godności i poszanowania osoby ludzkiej”. „Z wielu stron wymaga się zdecydowanego i rozstrzygającego zaangażowania w te problemy. Przede wszystkim w imię pełnej i faktycznej wolności religijnej, która wciąż jeszcze jest słabym punktem relacji między chrześcijanami i muzułmanami. Jako ostatni sprawę tę poruszył Synod Biskupów na temat Słowa Bożego, poświęcając jedną z propozycji przedłożonych papieżowi aktualnym aspektom dialogu z islamem. Jej tekst w znaczący sposób rozpoczyna cytat z Nostra Aetate, deklaracji Soboru Watykańskiego II o Kościele i religiach niechrześcijańskich, która już 43 lata temu, potępiając 'wszelką dyskryminację czy prześladowanie stosowane ze względu na religię', odwoływał się wyraźnie do słów apostoła Jana: 'kto nie miłuje, nie zna Boga'. Ojcowie soborowi mieli słuszność: chrześcijanie i muzułmanie mogą się dziś spotkać na wspólnym gruncie 'dwóch największych przykazań' miłości” – czytamy w artykule L' Osservatore Romano.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »