Parlamentarzyści pielgrzymowali na Jasną Górę

Do troski o zachowanie chrześcijańskich elementów w życiu polskiego narodu i Europy wzywał na Jasnej Górze bp Antoni Długosz. Do Sanktuarium tradycyjnie już 2 lutego przybyła XX Ogólnopolska Pielgrzymka Parlamentarzystów. W modlitewnym spotkaniu udział wzięło ok. 60 senatorów i posłów z wszystkich, poza lewicowymi, ugrupowań politycznych.

W homilii częstochowski biskup pomocniczy przypomniał, że historia państw w wymiarze globalnym uczy, że demokratyczny system sprawowania władzy sprawdza się, jeśli jest on oparty o silny fundament etyczny. Tym fundamentem, zdaniem bp Długosza, jest chrześcijaństwo, które „ze swoimi specjalnymi wartościami staje się szkołą krytycznego myślenia, które nie pozwala ulegać iluzjom”. Bp Długosz przestrzegał, że „gdyby religijny i chrześcijański element kultury polskiej i europejskiej został pozbawiony wpływu na etykę i moralny kształt społeczeństw, oznaczałoby to nie tylko zaprzeczenie całego dziedzictwa naszej historii, ale i poważne zagrożenie dla godnej przyszłości wszystkich mieszkańców na naszym kontynencie”. Kaznodzieja podkreślił, że zaangażowanie w życie publiczne domaga się kompetentnych wysiłków na rzecz promocji trwałych wartości ludzkich opartych na Dekalogu, bo te są wartościami, które miały i będą miały najwyższe znaczenie. Hierarcha zauważył, że obecność na Jasnej Górze grupy parlamentarzystów jest dzisiaj szczególnie wymowna i ważna, bo pojawiły się „silne tendencje do eliminowania z życia społecznego nie tylko imienia Boga, ale również sprawdzonych wiekami wartości chrześcijańskich”. Bp Długosz przestrzegał przed politykami, którzy mogą kusić i łudzić obietnicami bez pokrycia i fałszywymi receptami na łatwe szczęście. „Nie istnieje droga na skróty do pomyślności, dobrobytu i społecznego ładu. Im więcej wolności tym więcej odpowiedzialności” - podkreślił kaznodzieja. Dodał, że nowoczesne państwo zdaje sobie sprawę, że nie będzie państwem prawa, jeśli nie będzie chronić i nie zapewni wszystkim obywatelom możliwości swobodnego wyrażania swoich przekonań, zwłaszcza religijnych. W jubileuszowej pielgrzymce parlamentarzystów uczestniczyli głównie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Przemysław Gosiewski, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS podkreślił, że „jest to bardzo ważny dzień, bo możemy modlić się o dobro dla naszej Ojczyzny, o przyszłość, o rozwój, o to, nad czym pracujemy w parlamencie”. Zapewnił, że „w pracy fundamentem są wartości chrześcijańskie, prawo, które stanowimy w Sejmie i Senacie wynika z jasnych przesłanek etycznych, a te wynoszone są z nauki Pana Boga oraz z odwołania do nauki społecznej Kościoła”. „Jasna Góra jest duchową stolicą Polski i to zrozumiałe, że jeżeli chcemy modlić się o dobro naszej Ojczyzny, to u stóp Pani Jasnogórskiej” - wyjaśnił Gosiewski.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  02.02.2009 22:21
  A co z posłami i senatorami PO?
  Pewnie biedaczki pomagają rządowi tropić zaginione miliardy. Jasne, obowiązek przede wszystkim, przyjemność potem.

  Bo chyba nie dostali szlabanu od szefa, by się nie daj Boże z PiSowcami zanadto pielgrzymując nie skolegowali?
 • miś
  02.02.2009 23:26
  A kto powiedział, że ich nie było? Z artykułu wynika, że ludzie z PO też byli, choć w mniejszej ilości niż koledzy z PiS-u. Dlaczego (jeśli już się czepiamy - bo wątpię, czy pielgrzymka na Jasną Górę jest obowiązkiem wierzącego parlamentarzysty; swoją drogą ciekawe, jak ci, którzy są dziś na Jasnej Górze, będą jutro głosować w sprawie zapłodnienia in vitro) czepiać się tylko nieobecnych PO-wców?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »