Noworoczne postanowienia

Przejrzałem notatki sprzed lat i znalazłem w nich kilka myśli wartych sprzedania.

Mniej telewizji, więcej czasu dla dzieci, jedna książka na miesiąc… Wchodzimy w Nowy Rok z postanowieniami. Dobry znak. Świadczący o niegasnącej nadziei oraz pragnieniu rozwoju. Co zrobić, by za kilka miesięcy nie przeżyć wielkiego rozczarowania?

Przejrzałem notatki sprzed lat i znalazłem w nich kilka myśli wartych sprzedania. Wartych oczywiście w znaczeniu subiektywnym. Jakoś te wskazówki się sprawdzały. Pomagały w stawianiu kolejnych kroków. Może innym też się przydadzą. Zapis nosi tytuł: Cechy dobrego postanowienia.

 1. Musi być konkretne i dotyczyć tylko jednej sprawy. Czyli odpadają ogólniki typu wszystko od nowa, zmieniam się totalnie, będę lepszy. Nie sprawdza się też lista. Jeśli koniecznie ktoś chce taką zrobić, do następnego punktu można przejść po zrealizowaniu poprzedniego.
 2. Powinno mieścić się w granicach możliwości. Niby oczywiste. Problem zaczyna się w momencie pojawienia się w sercu jednej myśli. Co, ja nie dam rady? Udowodnię sobie i wszystkim wokół, że potrafię. Niestety, na pysze nic się nie zbuduje.
 3. Mieć duszę sportowca. Przecież nikt nie staje się mistrzem po pierwszym treningu. A nawet po pierwszych zawodach. Czyli dać sobie czas i uwzględnić niepowodzenia. Niekoniecznie upadki. Po prostu gorsze od spodziewanych wyniki.
 4. Jako wierzący nie zapominać o współpracy z łaską Bożą. Zasada jest prosta. Nie dom jest potrzebny, by otrzymać łaskę. Potrzebna jest łaska, by zbudować dom.

Proste. Czyż nie? Teraz pozostaje zaszyć się w samotności, porozmawiać z Bogiem i ze sobą, a potem dla pamięci coś zapisać. Po latach jak znalazł. Będzie można sprzedać, napisawszy uprzednio na okładce: sprawdzone. A jeśli ktoś ma inne sprawdzone sposoby na noworoczne postanowienie, niech się podzieli nimi w komentarzu. Koniecznie z dopiskiem: sprawdzone.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • nuka
  02.01.2014 13:35
  Jak mi się uda nauczyć cierpliwości, to będzie dopisek - sprawdzone - na razie zaczynam próbować.
 • recormon
  02.01.2014 14:15
  Kilka lat temu przeczytałem w rok całą Biblię. Próbowałem w następnym powtórzyć ten wyczyn, ale coś mnie odrzuciło. Był to dla mnie dowód, że bez Niego nic nie możemy uczynić.
 • Zofia
  02.01.2014 16:49
  Jeżeli chcemy pozbyć się jakiejś paskudnej wady, to warto poszukać cnoty, która jest jej przeciwieństwem i starać się z całych sił ją u siebie rozbudować. Zaletą jest to, że wada znika, a my skupiamy się na jasnej i pięknej stronie życia. SPRAWDZONE
  A i jeżeli coś poszło nie tak, to nie poddajemy się tylko postanowienie ponawiamy np. dziś mi się nie udało, ale juto mogę zacząć na nowo, albo w niedzielę zaczynam jeszcze raz drążyć temat z pokorą przyjmując porażki, ale bez frustracji. Nie warto czekać na Nowy Rok, skoro jeszcze tyle razy możemy spróbować ;-)
 • c.
  06.01.2014 12:07
  hm,wszystko się sprawdza jak się poważnie traktuje swoje cele
  a postanowienia powinny mieć dokładny termin wykonania-dzień i godzinę,że wtedy a wtedy robię to i to
  powinien być przewidziany system rozliczenia w odcinkach ustalonych np za 3 lub 7 dni pytam siebie o ustalonej dokładnie godzinie co zrobiłem
  nie ma czegoś takiego jak "postanowienia noworoczne" bo to absurdalne,co najwyżej cele założone na dany rok.Postanowienia powinny być na okres 5 do max 14 dni ze ścisłym zarachowaniem wykonalności(termin zawity,dzień,godzina) i konkretne,wtedy to ma sens i jakoś działa.Ludzie chyba mieszają cele,zwłaszcza długoterminowe lub abstrakcyjne z postanowieniami,które powinny być bardzo konkretne.Wielki cel należy "bliżej zanalizować",rozłożyć na czynniki tj na małe plany trzydniowe i konkretne a potem na plany 7 dniowe i rozliczać w tych jednostkach czasu,wtedy to ma szansę zadziałać.pozdrawiam i powodzenia:)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »