Hiszpania: Dzień Hispanoameryki

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę marca Kościół w Hiszpanii obchodzi Dzień Hispanoameryki. W tym roku towarzyszy mu hasło „Ameryka z Chrystusem żyje misją" („América con Cristo, vive la misión"). Ofiary zebrane w dniu dzisiejszym zostaną przeznaczone na potrzeby misji w krajach Nowego Świata.

W okolicznościowym przesłaniu Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej wskazano w tym kontekście na znaczenie rozwoju nowych technologii informacyjnych dla głoszenia Dobrej Nowiny na kontynencie oraz przemieniania w duchu Ewangelii różnych wymiarów cywilizacji. Tegoroczne hasło nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń: Amerykańskiego Kongresu Misyjnego (CAM 3), który odbył się w sierpniu ubiegłego roku w Quito w Ekwadorze, oraz do Jubileuszowego Roku św. Pawła w kontekście Synodu Biskupów o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła. Uczestnicy kongresu w Quito zobowiązali się do uczynienia z Kościoła w Ameryce „domu i szkoły komunii” w służbie Ewangelii Jezusa Chrystusa: słuchając Jego słowa, ucząc się od Mistrza i głosząc światu Dobrą Nowinę. W tym celu podkreślili konieczność „stanu nieustannej misji”. W okolicznościowym przesłaniu hiszpańscy biskupi wyrażają swoje poparcie dla misyjnych zobowiązań Kościołów Ameryki Łacińskiej. Przypominają też o niedawnej instrukcji duszpasterskiej „Aktualność misji ad gentes w Hiszpanii”. Ponad 60 lat temu powstało Dzieło Hispanoamerykańskiej Współpracy Kapłańskiej (OCSA), które wysłało ponad 2300 kapłanów diecezjalnych na kontynent amerykański. W chwili obecnej w różnych krajach pracuje ponad 750 kapłanów. W 2008 r. do pracy w Ameryce Łacińskiej wyjechało 15 kapłanów diecezjalnych, głównie do Peru i Ekwadoru. Ponadto należy podkreślić znaczną pomoc ekonomiczną diecezji hiszpańskich dla różnych projektów misyjnych. W 2008 r. tylko w sam Dzień Hispanoameryki zebrano ok. 95 tys. euro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »