Grecja, która rozpoczęła właśnie prezydencję w Unii Europejskiej, sama jest pogrążona w głębokim kryzysie. Zwraca na to uwagę katolicki arcybiskup Aten Nikolas Foscolos.
Kryzys to nie tylko problemy gospodarcze, ale również wszechobecna korupcja, a także napływ uchodźców i przemytnictwo, w tym narkotyków. Grecja jest południowo-wschodnią bramą Europy – przypomina w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Foscolos. Dramat, jakiego Włosi doświadczają na Lampedusie, odgrywa się na co dzień na wielu greckich wyspach. Kościół stara się jak może reagować na zjawisko nędzy, choć sam jest nękany przez bankrutujące państwo. Nie otrzymuje od niego żadnych subwencji, a podatki pochłaniają 50 procent wszystkich jest środków – mówi arcybiskup Aten.
„Kościół katolicki w Grecji jest niepokaźną mniejszością, zaledwie 0.5 % społeczeństwa – powiedział abp Foscolos. – Ale w czasie kryzysu wszyscy zwracają się do nas o pomoc. W Atenach mamy trzy ośrodki dla uchodźców, dwa domy sióstr Matki Teresy. W jednym z nich codzienne wydaje się posiłek 250 osobom. W drugim, mniejszym mieszka 30 samotnych matek z dziećmi. Ponadto również Caritas w Atenach zapewnia posiłek 250 osobom. Ale trzeba też powiedzieć, że również Kościół prawosławny robi bardzo dużo dla potrzebujących. Wielu Greków prosi o chleb, bo ubóstwo jest powszechne, zwłaszcza w wielkich miastach. Ludzie czują się jak po wojnie. Nie ma pracy, jedzenia, pieniędzy...”
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.