Jak powiedział ks. prof. Michał Heller - w komputerze zmarłego abp. Józefa Życińskiego znaleziono materiał na nową książkę. Ma ona nosić tytuł: "Transcendencja i naturalizm".
Podczas konferencji prasowej na KUL -u z udziałem ks. prof. Michała Hellera padło pytanie o jego najnowszą książkę. Tymczasem naukowiec odpowiedział: - To nie będzie moja książka. Ja tylko do niej napisałem przedmowę. Ale to jest książka arcybiskupa Życińskiego. Okazuje się, że on po swoim odejściu ciągle jest obecny. W jego komputerze odnaleziono szereg różnych plików, które zawierają rozmaite, niepublikowane przez niego teksty, pisane z różnych okazji. Jak się okazuje - składa się to na bardzo piękną książkę.
- Nie ma tam istotnie nowych idei w porównaniu z tym, co arcybiskup Życiński publikował gdzie indziej. Ale ta jego filozofia i teologia jest przedstawiona w tej książce w sposób bardziej popularnonaukowy. Myślą przewodnią tych esejów jest pewnego rodzaju napięcie, które zresztą dawno pojawiło się w myśli chrześcijańskiej, a mianowicie pomiędzy transcendencją Boga, który przekracza nasze możliwości zrozumienia i immanencją Boga, który jest nam bliski - powiedział ks. Heller. Książka "Transcendencja i naturalizm" ukaże się 6 marca nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press.
Prof. Heller wspomniał także kilka wydarzeń związanych ze zmarłym przed trzema laty abp. Życińskim. Przypomniał moment, w którym obaj się poznali. - Buszowałem w księgarni naukowo-literackiej na Podwalu w Krakowie. Podszedł wtedy do mnie młody kleryczek, przeprosił mnie i zapytał czy nie odmówiłbym, gdyby mnie poprosił o to aby być recenzentem jego pracy licencjackiej. Ja nie odmówiłem. To było właśnie pierwsze spotkanie z późniejszym abp. Życińskim - wspominał ks. prof. Michał Heller.
Arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle w Rzymie na atak serca 10 lutego 2011 roku. Był filozofem, teologiem i publicystą.
W 1976 roku został doktorem teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. Podobny tytuł z filozofii uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w tym samym roku. Habilitował się w 1980 na podstawie rozprawy "Prostota i dyskonfirmowalność jako kryteria heurystyczne w kosmologii relatywistycznej".
obchody trzeciej rocznicy śmierci abp. Józefa Życińskiego
9 lutego o godz. 19 w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II im. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się koncert pamięci abp Życińskiego. W trzecią rocznicę śmierci abp. Życińskiego, a więc dokładnie 10 lutego, zostanie odprawiona Msza św. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Natomiast 22 lutego w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się koncert "Arcybiskup Józef Życiński In Memoriam". Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zaprezentują "Polskie Requiem (wersja lubelska)" Krzysztofa Pendereckiego a także "Kol Nidrei" opus 47 Maxa Brucha.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.