Bł. Karolina Kózkówna patronką ŚDM?

Około 200 młodych ludzi z całej Polski, wraz z biskupami, duszpasterzami oraz gośćmi z Brazylii i Włoch uczestniczyło w XI Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które zostało poświęcone przygotowaniom do ŚDM w Krakowie.

Była modlitwa przy grobie bł. Karoliny i zawierzenie jej polskiej młodzieży, spotkania, dyskusje, prace w grupach oraz prelekcje m.in. na temat  roli diecezjalnych i wspólnotowych Centrów ŚDM oraz parafialnych zespołów ŚDM.

Była to pierwsza sesja plenarna z udziałem m.in. bp. Henryka Tomasika, João Chagasa z Papieskiej Rady ds. Świeckich i ks. Grzegorza Suchodolskiego, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Bł. Karolina jest patronką młodzieży polskiej, a w diecezji tarnowskiej trwają starania, by była jedną z patronek ŚDM w Krakowie. Decyzję podejmie Watykan.

- Młodzi ludzie potrzebują żywych wzorców. Dla nich jest ona wzorem wierności, zaangażowania w sprawy Boże, Kościoła i parafii. Uczy szacunku względem innych - tłumaczy bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. - Jesteśmy tutaj, aby młodzież zaangażowana w życie parafii i diecezji miała okazję lepiej ją poznać i prosić o pomoc - mówił hierarcha.

- Zaprosiliśmy do Zabawy młodych z całej Polski i ich duszpasterzy z okazji 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny. Chcieliśmy, by mogli być w miejscu, w którym żyła i zginęła dziewica i męczennica - dodaje ks. Paweł Górski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, koordynator diecezjalny do spraw przygotowań ŚDM w Krakowie.

Forum było okazją do przybliżenia idei ŚDM, poznania Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie. Była też mowa o udziale delegacji polskiej młodzieży w przyjęciu symboli ŚDM w Rzymie w Niedzielę Palmową oraz o peregrynacji krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej.

Uczestnicy rozmawiali również o „Dniach w Diecezjach” i idei akcji  „Bilet dla Brata”. To dzieło pomocy młodym ze Wschodu i krajów misyjnych.

Młodzież miała okazję wysłuchać Marcello Bedeschi z Włoch, który jest przewodniczącym Fundacji im. Jana Pawła II, Papieskiej Rady ds. Świeckich. Mówił on m.in. o genezie ŚDM, ich znaczeniu dla Jana Pawła II.

Przekazał też kilka myśli papieża Polaka skierowanych do młodzieży. Oto tłumaczenie ks. Grzegorza Suchodolskiego, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

 

Gość Tarnowski XI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Zabawie

 

Na forum obecny był bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.

Gość Tarnowski Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Środa
noc
10°C Środa
rano
12°C Środa
dzień
12°C Środa
wieczór
wiecej »