Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek rządowy pakiet antykryzysowy, który wcześniej tego dnia nie uzyskał wymaganej większości głosów. W wieczornym głosowaniu propozycje działań gabinetu Arsenija Jaceniuka na rzecz wyprowadzenia kraju z kryzysu poparło 246 deputowanych.
Pakiet antykryzysowy wraz z uchwalonymi w czwartek zmianami w budżecie państwa jest częścią ustaleń z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), od których uzależniona jest pomoc finansowa dla Ukrainy.
Pakiet znany jako "ustawa o przeciwdziałaniu katastrofie finansowej i stworzeniu podstaw dla rozwoju gospodarczego" wprowadza szereg podwyżek, m.in. podatków oraz akcyz na alkohol, wyroby tytoniowe i pojazdy luksusowe.
We wcześniejszym głosowaniu ustawa nie uzyskała wymaganej większości; pakiet poparło jedynie 189 deputowanych.
MFW oświadczył w czwartek, że uzgodnił z Ukrainą, iż wesprze jej reformy dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.
Porozumienie z Ukrainą ma jej pomóc w uporaniu się z zadłużeniem, które pogłębiło się w tym roku po miesiącach protestów antyrządowych; zakończyły się one odsunięciem od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i konfliktem z Rosją, która zajęła Krym.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.