Podczas uroczystego otwarcia XX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie zaprezentowano laureatów Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Nagrodę główną przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce, jezuicie. Małym FENIKSEM wyróżniono m.in. telewizję internetową Razem.tv. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w najbliższą sobotę, 5 kwietnia.
W tegorocznej edycji Nagrody FENIKS do dziesięciu konkursowych kategorii nadesłano ponad 220 tytułów z 68 oficyn. W roku ubiegłym o wyróżnienia ubiegały się publikacje tylko z ponad 40 wydawnictw. W tym roku Nagrody i Wyróżnienia Stowarzyszenia FENIKS przyznała kapituła w składzie: dr hab. Krzysztof Narecki (przewodniczący), dr Elżbieta Maruszewska, dr hab. Marzena Górecka, ks. Henryk Zieliński, ks. Krzysztof Pawlina, prof. Jan Malicki, dr hab. Krzysztof Koehler i Krzysztof Ziemiec.
Publikujemy listę nagrodzonych i wyróżnionych:
Kategoria „Literacka”
Nagroda: „Prymas w Stoczku” autorstwa Pawła Zuchniewcza (Wydawnictwo Promic).
Literacka wersja jednego z najbardziej niezwykłych wydarzeń w najnowszej historii Polski i Kościoła w naszym kraju. Karty tej powieści goszczą świadectwo niezwykłego heroizmu i siły Wiary, które doprowadziły do zwycięstwa światła nad mrokiem.
Wyróżnienia
„Dlaczego za kratami” Stanisława Majchera (Wydawnictwo WAM).
Przejmujące relacje byłych więźniów na temat szczegółów życia w miejscu przymusowego odosobnienia i odseparowania od społeczeństwa. Szczere wyznania, przepełnione bólem, żalem, rozpaczą, ale także nadzieją, radością i poczuciem szczęścia, które stały się udziałem bohaterów, a zarazem autorów tej publikacji.
„G.K. Chesterton geniusz ortodoksji” Jaremy Piekutowskiego (Wydawnictwo eSPe).
Zajmująca w swojej treści i fascynująca w formie fabularyzowana biografia jednego z najbardziej niezwykłych reprezentantów inteligencji katolickiej przełomu XIX i XX wieku.
Kategoria „Nauki kościelne”
Nagroda
„Opera omnia. Kościół - Znak wśród narodów. T. VIII/1i t. VIII/2” Josepha Ratzingera (Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego).
Dogłębna analiza idei jedności Kościoła, wzbogacona m.in. o szczegółowy obraz dialogu między Kościołem katolickim a prawosławnym, anglikańskim i ewangelickim, a także innymi czołowymi religiami świata. Troskliwe spojrzenie na przyszłość Kościoła u progu trzeciego tysiąclecia i „mapa drogowa” nowej ewangelizacji.
Wyróżnienie
„ Bóg-Filozofia-Uniwersytety. Wybrane zagadnienia z historii katolickiej tradycji filozoficznej” autorstwa Alasdaira MacIntyre (IW PAX).
Przekrojowe studium katolickiej myśli filozoficznej, uwzględniające skomplikowane konteksty historyczne i niezwykłą delikatność materii, jaką naznaczony jest stale ewoluujący proces wymiany myśli między ludźmi.
„Starożytne Kościoły wschodnie” autorstwa Paolo Siniscalco (Wydawnictwo Petrus).
Monografia historyczna, charakteryzująca się mistrzowską umiejętnością prezentacji niuansów w funkcjonowaniu Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w kontekście politycznym, kulturowym i religijnym.
Kategoria „Edytorstwo”
Nagroda
„Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej”, praca zbiorowa pod redakcją Marty Pieniążek-Samek (Wydawnictwo Jedność).
Monumentalna publikacja stanowiąca niezwykły dowód na inspiracyjną rolę nauk Kościoła w rozwój sztuki sakralnej na przestrzeni dwóch tysiącleci. Bogato ilustrowane, a zarazem pieczołowicie opracowane w sferze tekstowej studium historii sztuki, które w obszerny, a jednocześnie rzeczowy sposób przybliża dorobek największych w światowych artystów, którzy swoje dzieła tworzyli na chwałę Boga i dla pożytku całej ludzkości.
Wyróżnienia
„Bóg się rodzi”, Adam Bujak (Biały Kruk).
Unikatowa w skali polskiego rynku książki próba przybliżenia masowemu czytelnikowi niezwykłości Nocy Bożego Narodzenia. Jedyna w swoim rodzaju mozaika Słowa Bożego, nauczania Jana Pawła II i skarbów sztuki sakralnej.
„Dowody tajemnicy, śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych” Grzegorz Górny (Rosikon Press).
Publikacja stanowiąca mistrzowskie połączenie pozycji o charakterze reportażowym z niezwykle pracochłonnie dobranym materiałem ilustracyjnym. Wnikliwa analiza zjawisk i wydarzeń, których przebieg bez wątpienia znamionuje znaczenie i siłę Wiary.
„Gustaw Zemła. Płaskorzeźby. Wrota do przeszłości. Droga krzyżowa caritas, Ave Maria”, Gustaw Zemła, Jacek Chromy, Magdalena Hniedziewicz (Biuro Promocji Sztuk Jacek Chromy).
Żywe świadectwo Tajemnicy pulsującej w płaskorzeźbach Gustawa Zemły. Dowód na to, jak artystyczna wizja może otrzeć się o Absolut.
„Kolędy. Niebiańskim chórem pisane”, praca zbiorowa (Sfinks & Gryf Trade).
Niezwykła edycja zbioru kilkuset najważniejszych i najpiękniejszych kolęd utrzymana w eleganckiej i miłej dla oka formie. Uzupełniające publikację wersje audio pozwalają na jeszcze bardziej osobiste przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.