PO pokazała "jedynki"

- My nie poprowadzimy Polaków na Dzikie Pola, będziemy strzec racjonalizmu - mówił premier Donadl Tusk w Sopocie. Na początku wystąpienia nawiązał do pierwszego, historycznego zjazdu solidarności w Gdańsku-Oliwie we wrześniu 1981 roku.

Premier przypomniał, że obrady "Solidarności" prowadził wtedy Jerzy Buzek - późniejszy premier, a dziś europoseł PO i lider śląskiej listy tego ugrupowania; obecny był również inny były szef rządu po 1989 roku, związany dziś z Platformą - Jan Krzysztof Bielecki. Zdaniem Donalda Tuska, to właśnie ten zjazd rozpoczął marsz Polaków ku Zachodowi.

Nawiązał też do sytuacji na  Ukrainie. - Ten kryzys pokazał z wyjątkową mocą, ile starań musimy włożyć w to, żeby Europa funkcjonowała jako wspólnota". Każdy tu w Polsce, kto niezależnie od patriotycznych zawołań, mówię tu szczególnie o politykach prawicy, krzycząc "Polska" i mówi równocześnie, że Europę trzeba lekko rozmontować, tak naprawdę działa przeciwko polskiemu interesowi narodowemu - ocenił lider PO.

Zadeklarował, że chciałby, aby jego formacja "stała na straży nowoczesnego myślenia o Polsce oraz politycznego racjonalizmu".

Zaapelował, by nie wybierać w Polsce tych, "którzy szukają satysfakcji dla własnych ambicji i spełnienia własnych fantazji". - Wybierajmy, szczególnie reprezentantów do UE, wśród tych ludzi, którzy twardo stąpają po ziemi  - powiedział premier.   - My będziemy pilnowali tego, żeby Polska żyła w możliwie dobrych relacjach ze wszystkimi sąsiadami - ciągnął dalej szef rządu.

Na początku konwencji delegaci odśpiewali hymn Polski. Po wystąpieniu Donalda Tuska zaprezentowano "jedynki" list wyborczych PO: europosłankę i byłą unijną komisarz ds. polityki regionalnej Danutę Huebner (Warszawa), posłankę Julię Piterę (Mazowsze), europosła byłego wiceszefa PE Jacka Saryusz-Wolskiego (Łódzkie), ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego (Dolny Śląsk i Opolszczyzna); pełnomocniczkę rządu ds. równego tratowania Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (Wielkopolska), byłego premiera i szefa PE Jerzego Buzka (Śląsk), byłego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego (Kujawsko-pomorskie), obecnego komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego (Pomorze).

Pozostali liderzy list to: na Warmii, Mazurach i Podlasiu (b. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka), Pomorzu Zachodnim i w Lubuskiem (szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati), w Małopolsce i Świętokrzyskiem (europosłanka Róża Thun), na Podkarpaciu (europosłanka Elżbieta Łukacijewska), na Lubelszyźnie były polityk PiS Michał Kamiński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »