W Hiszpanii rozpoczęły się wielkotygodniowe procesje bractw, trwające do późnych godzin nocnych.
W Kordobie wychodzi dzisiaj na ulice sześć bractw niosących łącznie 11 scen Męki Pańskiej. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Dym kadzideł, przenikliwy dźwięk trąbek grających marsze procesyjne w połączeniu z tłem zabytkowych ulic Kordoby tworzą niezapomniany klimat.
Jako pierwsza wychodzi dzisiaj procesja Merced, bractwa założonego w połowie XX w. przez mieszkańców Barcelony, którzy w tym czasie pracowali w Kordobie, ku czci patronki swojego miasta Matki Bożej Merced (po katalońsku: Mare de Déu de la Mercè). Dzisiaj liczy ponad 1000 członków i blisko 400 pokutników zwanych nazarenos. Następnie wychodzi Estrella – najliczniejsze obecnie bractwo w Kordobie (1310 członków, 307 pokutników), Vera Cruz – bractwo, którego początki sięgają końca XV wieku, oraz Sentencia, czyli „Skazanie”. Jako ostatnie wychodzą bractwa Via Crucis i Animas. Pierwszy niesie piękny XVI-wieczny krzyż flamandzki (poświęcony w 1590 r.), bardzo czczony w tym mieście.
Kordoba uchodzi za pierwsze miasto na Zachodzie Europy, które już na początku XV wieku miało silne nabożeństwo do Drogi Krzyżowej. Z kolei członkowie bractwa Animas niosą Chrystusa ukrzyżowanego. Duże wrażenie robią ich czarne kaptury i tuniki z białymi czaszkami. Zamiast świec niosą zapalone lampy, co przypomina kondukt pogrzebowy. Łącznie wielkoponiedziałkowe bractwa liczą ponad 5 tys. członków i 1650 pokutników.
Zgodnie z tradycją wszystkie pasos mają swoją „stację” przy słynnej katedrze, która od kilku miesięcy stała się przedmiotem agresywnej ofensywy lewicowej i laickiej. Domaga się ona odebrania katedry Kościołowi i przekazania jej władzom Andaluzji, ponieważ dawniej był to meczet. Kapituła katedralna w kilku komunikatach przypomniała, że od rekonkwisty to właśnie Kościół katolicki jest prawnym właścicielem katedry, troszczy się o jej konserwację i utrzymanie, a także, że meczet został zbudowany na ruinach wcześniej istniejącego kościoła. W ostatnich dniach do kampanii włączyła się także katarska telewizja Al Jazeera.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.