Wystawę rzeźb, obrazów, kolaży i fotografii autorstwa polskich i kenijskich uczniów można będzie oglądać od środy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Wcześniej ekspozycję pokazała tymczasowa galeria w Kenii, a także Muzeum Narodowe w stolicy kraju - Nairobi.
Wystawa pt. "Co nowego pod słońcem" jest rezultatem trzymiesięcznych prac gimnazjalistów z Tomic niedaleko Wadowic i młodzieży z dziewięciu szkół jednego z największych slumsów kenijskich - Mathare. Działania twórcze uczestników projektu koordynowali pedagodzy i artyści.
Gimnazjaliści z Tomic gościli w pracowniach krakowskich artystów, natomiast uczniów z Mathare odwiedzili kenijscy artyści. Młodzież obu narodowości w swoich pracach musiała - za pomocą różnych form wyrazu, odpowiedzieć na te same pytania, np. opisać swoje emocje, siebie, otoczenie.
"Młodzi Polacy przedstawili siebie i swój świat, a Kenijczycy - swój. Obie strony wiedziały, że ich prace znajdą się na wspólnej wystawie. Dało im to szansę zobaczenia tego, co ich różni, ale przede wszystkim tego, co łączy. Okazało się, że jedni i drudzy mają podobne problemy - np. borykają się ze smutkiem, odczuwają żal, ale i mają przyjaciół, cieszą się z takich samych rzeczy. Różni ich sposób pracy - Polacy używają m.in. drewna i papieru, a Kenijczycy wykorzystują np. zużyte puszki i stare worki" - powiedział PAP we wtorek koordynator projektu ze strony polskiej Bartosz Przybył-Ołowski.
Pierwsza wystawa "Co nowego pod słońcem" odbyła się w marcu 2014 r. w zrujnowanym budynku w centrum slumsu Mathare. "Powstanie takiej galerii w tamtym miejscu, gdzie dominują ciasno ustawione obok siebie blaszane baraki i wąskie uliczki, było czymś niecodziennym - to tak jakby cyrk przyjechał do miasteczka. Wszyscy zainteresowali się galerią oraz tym, co się w niej znajduje. Na wystawę przychodziła lokalna ludność, której mówiliśmy czym jest sztuka, muzeum itp." - powiedziała PAP jedna z koordynatorek projektu w Kenii Anna Grajewska. W kwietniu 2014 r. wystawę pokazało Muzeum Narodowe w Nairobi.
Warsztaty dla uczniów obu narodowości i wystawę "Co nowego pod słońcem" zorganizowały polska Fundacja RazemPamoja i Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie do 1 czerwca.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.