Wystawę rzeźb, obrazów, kolaży i fotografii autorstwa polskich i kenijskich uczniów można będzie oglądać od środy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Wcześniej ekspozycję pokazała tymczasowa galeria w Kenii, a także Muzeum Narodowe w stolicy kraju - Nairobi.
Wystawa pt. "Co nowego pod słońcem" jest rezultatem trzymiesięcznych prac gimnazjalistów z Tomic niedaleko Wadowic i młodzieży z dziewięciu szkół jednego z największych slumsów kenijskich - Mathare. Działania twórcze uczestników projektu koordynowali pedagodzy i artyści.
Gimnazjaliści z Tomic gościli w pracowniach krakowskich artystów, natomiast uczniów z Mathare odwiedzili kenijscy artyści. Młodzież obu narodowości w swoich pracach musiała - za pomocą różnych form wyrazu, odpowiedzieć na te same pytania, np. opisać swoje emocje, siebie, otoczenie.
"Młodzi Polacy przedstawili siebie i swój świat, a Kenijczycy - swój. Obie strony wiedziały, że ich prace znajdą się na wspólnej wystawie. Dało im to szansę zobaczenia tego, co ich różni, ale przede wszystkim tego, co łączy. Okazało się, że jedni i drudzy mają podobne problemy - np. borykają się ze smutkiem, odczuwają żal, ale i mają przyjaciół, cieszą się z takich samych rzeczy. Różni ich sposób pracy - Polacy używają m.in. drewna i papieru, a Kenijczycy wykorzystują np. zużyte puszki i stare worki" - powiedział PAP we wtorek koordynator projektu ze strony polskiej Bartosz Przybył-Ołowski.
Pierwsza wystawa "Co nowego pod słońcem" odbyła się w marcu 2014 r. w zrujnowanym budynku w centrum slumsu Mathare. "Powstanie takiej galerii w tamtym miejscu, gdzie dominują ciasno ustawione obok siebie blaszane baraki i wąskie uliczki, było czymś niecodziennym - to tak jakby cyrk przyjechał do miasteczka. Wszyscy zainteresowali się galerią oraz tym, co się w niej znajduje. Na wystawę przychodziła lokalna ludność, której mówiliśmy czym jest sztuka, muzeum itp." - powiedziała PAP jedna z koordynatorek projektu w Kenii Anna Grajewska. W kwietniu 2014 r. wystawę pokazało Muzeum Narodowe w Nairobi.
Warsztaty dla uczniów obu narodowości i wystawę "Co nowego pod słońcem" zorganizowały polska Fundacja RazemPamoja i Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie do 1 czerwca.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.