Reklama

Abp Skworc: Słowa trzeba dotrzymywać

Człowiek, rodzina, mała ojczyzna i troska o świat - na te rzeczywistości w szczególny sposób zwrócił uwagę abp Wiktor Skworc w słowie do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

Reklama

Podczas tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. metropolita katowicki podkreślił zadania, jakie stoją przed wierzącymi w Chrystusa. Człowiek, rodzina, mała ojczyzna i troska o świat - to rzeczywistości szczególnej troski Kościoła.

Granice społecznej cierpliwości

Arcybiskup przypomniał niedawne dramatyczne protesty rodziców, opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. - Wykazali głęboką motywację żądając warunków do okazywania miłości i stania na straży godności powierzonych im niepełnosprawnych dzieci. A rządzący też zostali pouczeni, że danego słowa trzeba dotrzymywać, bo są nieprzekraczalne granice społecznej cierpliwości - tłumaczył metropolita. - Miłość do człowieka jest miarą miłości do Boga; człowiek jest też pierwszym i podstawowym wymiarem miłości do bliźniego, miłości społecznej.

Jako drugi wymiar miłości społecznej abp Skworc wskazał rodzinę. Ona musi pozostać ostoją dla wszystkich jej członków pośród niszczycielskich prądów świata i bolesnych doświadczeń. - Czekamy na start Karty Dużej Rodziny, na początku stycznia jej szybkie uruchomienie zostało obiecane - przypomniał arcybiskup samorządowcom obecnym na pielgrzymce. - Życzymy sobie dobrze działających Kolei Śląskich i ukończenia budowy Stadionu Śląskiego - powiedział metropolita katowicki. - Moi drodzy, czas byłoby już zakończyć te inicjatywy.

Ważnym elementem tożsamości każdego człowieka, każdego mężczyzny jest jego ojcowizna, miejsce na ziemi, skąd wywodzą się jego korzenie. - Na Górnym Śląsku żyjemy teraźniejszością i przyszłością, ale umacniamy się przeszłością. I mamy obowiązek mówienia historycznej prawdy - mówił metropolita.

Dramatyczną częścią tej śląskiej historii jest niewątpliwie wywózka tysięcy Górnoślązaków począwszy od lutego 1945 roku do niewolniczej pracy w ZSSR. - Wywózka mieszkańców Górnego Śląska i śmierć ponad połowy deportowanych uruchomiła proces głębokich zmian, jakie dotknęły rodziny i cały region - przypomniał arcybiskup. - Dramat zastosowania odpowiedzialności zbiorowej, zapoczątkowany po zakończeniu II wojny, trwał aż do 1954 roku, kiedy to ci, którzy przeżyli, mogli wrócić do swoich rodzin i na swoją ojcowiznę; do swoich parafialnych wspólnot i lokalnych społeczności.

Górnictwo wymaga ciągłej restrukturyzacji

Palącym problemem społecznym na Górnym Śląsku jest kryzys, przez który przechodzi górnictwo. - Jako wspólnota Kościoła podchodzimy do kwestii górnictwa z punktu widzenia Katolickiej Nauki Społecznej i przypominamy zasadę pomocniczości. Stwierdza ona, że zachodzą sytuacje koniecznej pomocy szczebla wyższego - mówił metropolita katowicki. - Takiej pomocy właściciela potrzebuje dziś przemysł górniczy na Górnym Śląsku; pomocy stabilnej, długodystansowej, niezależnej od politycznych konstelacji. Problemów górnictwa nie da się wyizolować od uwarunkowań społecznych, stąd rodzi się postulat stabilności polityki energetycznej i jasnego opowiedzenia się, czego jako państwo chcemy - oparcia bezpieczeństwa energetycznego na własnych surowcach czy na imporcie źródeł energii i samej energii.

Okrągły stół w sprawach górnictwa, a także poważna debata nad kwestiami naszego regionu - metropolita przypomniał dwie propozycje Rady Społecznej, działającej w archidiecezji katowickiej.

W kontekście wzmożonych konfliktów międzynarodowych abp Skworc przypomniał treść encykliki papieża Jana XXIII z 1963 roku "Pacem in terris" - "O pokoju między wszystkimi narodami opartym na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności". - Myśląc o tym, co dzieje się na Ukrainie, w Syrii i w tylu innych miejscach świata, trzeba na nowo odczytać i wcielić w życie przesłanie świętego papieża, zwłaszcza trzeba rozważyć związek, jaki istnieje między pokojem a prawdą, sprawiedliwością, miłością i wolnością.

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej jest aktem dziękczynienia za dar kanonizacji świętych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Cały tekst przemówienia znajdziesz tutaj.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama