Podziękowania dla bp. Stefana

W katedrze legnickiej odbyła się Msza św. dziękczynna za 9-letnią posługę bp. Stefana Cichego, od teraz biskupa emeryta. Po Eucharystii odbyło się sympozjum nt. Eucharystii.

- Cieszę się, że są z nami nie tylko prezbiterzy, że są z nami także księża z innych diecezji, księża profesorowie, m.in. z Lublina i z Warszawy, że wygłoszą potem na sympozjum swoje referaty, aby pogłębić nasza wiedzę o Eucharystii - mówił w katedrze bp Stefan Cichy.

Administrator apostolski diecezji legnickiej miał na myśli ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka z KUL, ks. prof. dr. hab. Marka Starowieyskiego oraz ks. dr. Zbigniewa Chromego ze Świdnicy. 

- Cieszę się także, że są razem z nami siostry zakonne. Witam także wiernych świeckich i zapraszam do wspólnej modlitwy - dodał przed Mszą św., której przewodniczył, bp. Stefan. Homilię do wiernych wygłosił ks. dr Robert Kristman, wicekanclerz kurii, proboszcz parafii katedralnej. Zakończył ją słowami podziękowania dla bp. Stefana.

Podziękowania dla bp. Stefana   Roman Tomczak /GN We Mszy św. uczestniczyli prezbiterzy z całej diecezji legnickiej, diecezji sąsiednich, siostry zakonne oraz wielkie grono świeckich

-  Dziękujemy ci za wiarę i pokorę, z jaką sprawujesz każdą Mszę św. Niech Maryja, niewiasta Eucharystii, której wstawiennictwa dzisiaj szczególnie przyzywamy, wierna i pokorna służebnica swojego Syna, stojąca pod krzyżem - jak to nam przypomniała dzisiejsza Ewangelia - niech towarzyszy księdzu biskupowi na dalsze lata i prowadzi "per crucem ad lucem" - zakończył ks. dr Kristman, nawiązując do dewizy herbowej bp. Cichego.

Po Eucharystii głos zabrał bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Przypomniał m.in. słowa, którymi bp Stefan powitał wiernych legnickich w dniu objęcia diecezji.

- Pamiętam, jak bardzo skupialiśmy się na tym, co usłyszymy. Chcieliśmy wiedzieć, jaki będzie kierunek pracy duszpasterskiej. A był to - jak pamiętamy - rok Eucharystii. Przypomniał o tym w dzisiejszej homilii ksiądz proboszcz legnickiej katedry. Czuliśmy wtedy, że będzie to nastawienie nie tylko na pobożne sprawowanie sakramentu Eucharystii. Ale tez szczera zachęta, aby angażować się w pełny udział i aktywne włączanie się w przeżywanie Eucharystii - mówił bp Mendyk.

Podziękowania dla bp. Stefana   Roman Tomczak /GN Eucharystia w katedrze była okazją do podziękowania za 9-letni okres posługi ordynariusza legnickiego. Bp Stefan Cichy odebrał życzenia od całego prezbiteratu

Podkreślił, że podziękowanie biskupowi Sefanowi po dziewięciu latach posługi w diecezji dokonuje się w trakcie I Kongresu Eucharystycznego.

- To jakby dopełnienie tego, co zostało zapowiedziane w dniu ingresu. Piękna klamra, spinająca niezwykłe, pełne poświęcenia i ofiarnej posługi zaangażowanie księdza biskupa - powiedział biskup pomocniczy.

Odchodzący na emeryturę bp Stefan Cichy otrzymał od bp. Marka Mendyka i ks. dr. Józefa Lisowskiego, kanclerza kurii, bukiet kwiatów wraz z życzeniami.

Dziękując za życzenia, modlitwę i pamięć, bp Stefan przypomniał, że jeszcze nie tak dawno choroba stawiała pod znakiem zapytania wiele zaplanowanych przez niego przedsięwzięć. Teraz jednak czuje się lepiej .

- Lekarze mówią, że będę mógł mieszkać w Szklarskiej Porębie i będę mógł chodzić po górach, co mnie bardzo cieszy. Dziękuję wszystkim za dzisiejszą obecność na tej Mszy świętej w ramach Kongresu Eucharystycznego. Szczególnie dziękuję wszystkim prezbiterom za ich współpracę, ich zaangażowanie, w szczególny sposób biskupowi Markowi, który w ostatnim czasie miał więcej obowiązków - mówił w katedrze legnickiej bp Stefan Cichy.

Już za tydzień, 28 czerwca, ingres do katedry legnickiej będzie miał trzeci w historii diecezji legnickiej ordynariusz - bp Zbigniew Kiernikowski.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
wiecej »