W Rzymie o sytuacji na Ukrainie i w Syrii

Sytuacja na Ukrainie, w Rumunii, Syrii i Ziemi Świętej jest w centrum rozpoczętych po południu w Rzymie 87. obrad plenarnych spotkania Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO.

Obok przedstawicieli tych dzieł uczestniczą m.in. greckokatoliccy biskupi z Ukrainy i Rumunii, w tym kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk. Obecni są także delegat apostolski w Jerozolimie abp Giuseppe Lazzarotto oraz nuncjusze w Kijowie abp Thomas Gullickson i w Damaszku abp Mario Zenari. Ten ostatni wraz z przedstawicielką Caritas Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Rosette Héchaime przedstawi aktualny stan bardzo poważnej sytuacji, jaka panuje w Syrii.

Jutro rano uczestnicy spotkania Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim modlić się będą w bazylice watykańskiej u grobu św. Jana Pawła II, powierzając obrady jego wstawiennictwu. Eucharystii przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri. Jak przypomniano w komunikacie wydanym przez tę dykasterię, Jan Paweł II stale zwracał uwagę na problemy Wschodu chrześcijańskiego. 

Ponadto „jak zwykle omówi się sytuację kościelną Ziemi Świętej, szczególnie w świetle niezapomnianej pielgrzymki Papieża Franciszka – czytamy dalej w komunikacie Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. – Równocześnie dokona się weryfikacji tego, co dokonano dzięki wpływom z kolekty wielkopiątkowej. Jej normy zaproponował Kościołowi Powszechnemu 40 lat temu, 25 marca 1975 r., sługa Boży Paweł VI, który już wkrótce będzie błogosławionym”. 

W czwartek 26 czerwca, na zakończenie obrad Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim, ich uczestnicy spotkają się z Ojcem Świętym. Franciszek stale pamięta o wyznawcach Chrystusa na tym terenie. Swym dzisiejszym tweetem Papież zachęca: „Módlmy się za wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, aby nadal żyły tam, gdzie chrześcijaństwo bierze swe początki”.

Również w czwartek prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich oprawi Mszę z członkami zarządu uniwersytetu w Betlejem. Uczelnię tę założył przed 40 laty Paweł VI.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Sobota
noc
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »